„U SUSRET JEDINSTVENOJ SVETSKOJ VALUTI“ – James Rickards
Da li je pomak ka digitalnim valutama centralne banke stvaran? I, ako jeste, da li je to prvi korak ka globalnoj rezervnoj valuti koja će zameniti dolar i evro kao valute izbora u rezervnim pozicijama velikih ekonomija?
Pa, da i ne.
Pre nego što proširim taj odgovor i objasnim uticaj koji će digitalne valute centralne banke imati na poznatiji svet deviza, korisno je reći nešto više o tome šta su digitalne valute centralne banke (CBDC).
CBDC nisu kriptovalute. CBDC-ovi su digitalnog oblika, evidentirani su u knjizi (koju vodi centralna banka ili Ministarstvo finansija), a saobraćaj poruka je šifrovan. Ipak, sličnost sa kriptovalutama se tu završava.
CBDC knjige ne koriste blockchain, a CBDC-ovi definitivno ne prihvataju model decentralizovanog izdavanja koji pozdravlja kripto gomila. CBDC će biti visoko centralizovani i pod strogom kontrolom centralnih banaka.
CBDC nisu nove valute. To su iste valute koje već poznajete (dolari, juani, evri, jeni, sterlingi) u novom obliku, koristeći nove kanale plaćanja. One su tehnološki napredak, ali ne zamenjuju postojeće rezervne valute.
UPOZNAJTE PREDSEDNIKA EL SALVADORA NAYIBA BUKELEA KOJI ĆE DEO PROFITA OD BITKOINA SVOJE ZEMLJE ISKORISTITI ZA IZGRADNJU 20 ŠKOLA
https://t.co/NuuHYY4RO3— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) November 7, 2021
CBDC trenutno uvode glavne centralne banke širom sveta. Zemlje su u različitim fazama razvoja. Kina je najdalje otišla. Imaju radni prototip digitalnog juana koji će biti predstavljen na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu u februaru 2022.
Ako ste tamo i želite da kupite karte, hranu, suvenire ili platite hotelske sobe, od vas će se očekivati da platite novim digitalnim juanom koristeći aplikaciju za mobilni telefon ili drugi digitalni kanal plaćanja.
Evropska centralna banka je takođe brzo prešla na CBDC verziju evra. Oni još nisu u fazi prototipa, ali su napravili materijalni napredak i približavaju se toj fazi. Japan i SAD su na začelju.
Fed ima projekat istraživanja i razvoja koji je u toku sa MIT-om kako bi proučio kako bi digitalni dolar mogao da se ukršta sa ili čak da zameni postojeći sistem plaćanja u dolarima (koji je već digitalizovan, iako bez centralizovane knjige).
SAD su verovatno nekoliko godina udaljene od sopstvenog CBDC-a u najboljem slučaju.
Dakle, da, prelazak ka digitalnim valutama centralne banke je stvaran. Kako se ovo odnosi na ono što se ponekad naziva Velikim resetovanjem? To bi bilo kretanje ka jedinstvenoj globalnoj rezervnoj valuti.
Ovaj pokret bi nominalno vodio Međunarodni monetarni fond koji bi delovao kao neka vrsta svetske centralne banke. Ipak, MMF ne može da donosi odluke ovog obima bez odobrenja SAD. (SAD imaju taman dovoljno glasačke moći u MMF-u da stave veto na sve materijalne odluke koje im se ne dopadaju).
Zauzvrat, odobrenje SAD bi zahtevalo globalni konsenzus između velikih ekonomija uključujući Kinu, Veliku Britaniju, Nemačku, Francusku, Italiju i druge članice G7 i G20.
Ova želja za stvaranjem pravog svetskog novca uključivala bi stvaranje digitalnog specijalnog prava vučenja (SDR). SDR izdaje MMF zemljama članicama i može se izdati drugim multilateralnim institucijama kao što su Ujedinjene nacije.
U stvari, MMF ima štampariju moćnu kao Fed i ECB štamparske mašine i može da preplavi svet svojim svetskim novcem. Izmeštanje dolara bi podrazumevalo sastanak i dogovor sličan originalnom sporazumu iz Breton Vudsa iz 1944. Sporazum bi mogao imati različite oblike. Ipak, proces bi bio u skladu sa onim što mnogi nazivaju Velikim resetovanjem.
Ovaj proces je u toku od 1969. godine kada je SDR stvoren. Nekoliko izdanja SDR-a je distribuirano između 1970. i 1981. godine, a zatim nijedno nije izdato do 2009. godine nakon globalne finansijske krize 2008. Novo izdanje je distribuirano ranije ove godine.
Globalne elite vide pandemiju COVID-a i klimatski alarm kao dvoglavog trojanskog konja koji se može koristiti za nametanje SDR-a globalnoj populaciji koja se iznenada navikla da poštuje vladina naređenja.
Nedavni sastanak COP26 elitnih klimatskih alarmista i šefova država u Glazgovu naglasio je upotrebu centralnih bankara i finansijske regulative za guranje alarmantne agende ukidanjem kreditiranja i pružanja usluga energetskim kompanijama koje ne promovišu obnovljive izvore energije ili koje se bave istraživanjem nafte i gasa.
Dakle, da, trend ka jedinstvenoj svetskoj valuti je takođe stvaran.
Ipak, stvari se ne dešavaju tako brzo u elitnim krugovima. Čak je i Bretonu Vudsu trebalo više od dve godine da dizajnira i još pet godina da sprovede u delo zamisao, čak i pod prinudom Drugog svetskog rata. Prelazak sa sterlinga na američki dolar kao vodeće rezervne valute trajao je trideset godina od 1914. do 1944. Kako kažu, komplikovano je.
VANJA ELEZ U BUNKERU! “URADIĆE SVE DA SPROVEDU AUSTRALIJSKI SCENARIO U SRBIJI, BLIŽI SE KRAJ BANKARSKOG SISTEMA”https://t.co/lV07yyBtWh
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) November 6, 2021
Na jednom nivou nema trenutne promene. CBDC dolar je i dalje dolar. CBDC evro je i dalje evro. U odsustvu novog režima fiksnog deviznog kursa tipa Breton Vuds, ove valute bi i dalje oscilirale jedna u odnosu na drugu. Naše analize bi se nastavile po starom.
Ipak, postoje tri ogromne promene koje bi mogle proizaći iz Velikog resetovanja.
Prva je da bi novi globalni valutni režim bio prilika da se devalviraju sve glavne valute kako bi se podstakla inflacija i ukralo bogatstvo od štediša. Sve valute ne mogu devalvirati u odnosu na sve druge valute u isto vreme; to je matematička nemogućnost.
Ipak, sve valute bi mogle istovremeno da devalviraju u odnosu na zlato. Ovo bi lako moglo dovesti cene zlata do 5.000 dolara po unci ili mnogo više da bi se postigla željena inflacija.
EUR/USD bi mogao ostati oko 1,16 dolara, ali i EUR i USD bi vredeli mnogo manje kada bi se merili težinom zlata. Ovo bi bila ubrzana verzija onoga što se dešavalo u fazama između 1925. i 1933., između 1971. i 1980. i ponovo između 1999. i 2011.
Druga promena bi bila da CBDC-i znatno olakšavaju nametanje negativnih kamatnih stopa, konfiskacije i zamrzavanja računa nekim ili svim vlasnicima računa. Ovo se može koristiti u jednostavne svrhe politike ili kao alat za potpuni nadzor. Nadgledanje nekorektnog ponašanja kako ga definiše Komunistička partija pravi je pokretač digitalnog juana više od bilo kakvih težnji ka ulozi rezervne valute juana.
Treća promena bi bila široko rasprostranjeno izdavanje SDR-a i njihovo usvajanje kao jedine globalne rezervne valute. Novi Breton Vud bi mogao da natera zemlje da drže 100% svojih rezervi u specijalnim pravima vučenja, a velike korporacije bi mogle biti prisiljene da vode svoje knjige u SDR-u. Ovo bi moglo dovesti do režima fiksnog kursa sa fiksacijom zasnovanom ne na zlatu, već na specijalnim pravima SDR-a.
Sve ove smene su sada u toku. Ostaje da se vidi da li će se odvijati godinama ili mesecima. Tačni ishodi su neizvesni. Ono što je sigurno je da ću pažljivo pratiti razvoj događaja i držati vas ispred krivulje moći dok elite nastavljaju svoj pritisak ka digitalnom novcu, svetskom novcu i na kraju ka gotovini.