U Ugandi će se uskoro ići u zatvor ako se podeli nečija fotografija BEZ NJIHOVOG PRISTANKA
Aktivisti u Ugandi podneli su tužbu protiv kontroverznog novog zakona o internetu za koji kažu da će otežati istraživačko novinarstvo. Predlog zakona je usvojila nacionalna skupština u septembru, a potpisao ga je predsednik Joveri Museveni prošle nedelje.
Predlog zakona uveo je nova ograničenja za već kontroverzni zakon usvojen 2011. o „zloupotrebi“ računara. Uveo ga je poslanik Muhamed Nsereko, koji je rekao da će to sprečiti da se ljudi kriju iza kompjutera.
Novi zakon predviđa kazne do sedam godina zatvora za deljenje informacija o licu bez njihovog pristanka i neovlašćeno presretanje informacija.
U izjavi za Associated Press , Nsereko je rekao: „Da, živimo u digitalnom prostoru. Ali imate li pravo da uzmete moju sliku i da je koristite za svoje interese?”
Aktivisti tvrde da zakon krši slobodu izražavanja i da će ograničiti neke vrste digitalnog rada, poput istraživačkog novinarstva.
Kritičari zakona napominju da će on imati zastrašujući efekat na slobodu izražavanja, u zemlji u kojoj bi društveni mediji mogli biti jedino mesto za izražavanje neslaganja. Protivnici predsednika, koji je vladao zemljom od 1986. godine, godinama nisu smeli da protestuju na ulicama.
„Ovaj zakon ugrožava pravo na slobodu izražavanja na mreži, uključujući pravo na primanje i saopštavanje informacija, pod izgovorom da se neželjene, lažne, zlonamerne, mržnje i neopravdane informacije stavljaju van zakona“, rekao je Muleja Mvananjanda iz Amnesti internešenela.
„Ona je dizajnirana da namerno cilja kritičare vlade i koristiće se da ućutka neslaganje i spreči ljude da govore.
Ona je priznao da zakon ima neke korisne odredbe, poput odgovornog pokrivanja dece. Međutim, „uvodi kaznene kazne za svakoga ko je optužen za takozvani govor mržnje“.