UDARNO! Mark Zakerberg priznao: CIA može da čita poruke na WhatsApp-u
Izvršni direktor Meta Mark Zakerberg priznao je da vlasti SAD, uključujući CIA, mogu da pristupe WhatsApp porukama daljinskim prijavljivanjem na uređaje korisnika, efektivno zaobilazeći end-to-end enkripciju platforme.
Govoreći u podkastu kod Džoa Rogana u petak, Zakerberg je objasnio da, iako WhatsApp-ova enkripcija sprečava Meta da pregleda sadržaj poruke, ona ne štiti od fizičkog pristupa korisnikovom telefonu.
Njegovi komentari došli su u kontekstu Roganovog pitanja o nastojanju Takera Karlsona da dogovori intervju sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom. U februaru prošle godine, govoreći o tome da je konačno uspeo da razgovara sa Putinom posle tri godine neuspešnih pokušaja, Karlson je okrivio američke vlasti, odnosno NSA i CIA, za odugovlačenje njegovih napora.
Prema rečima Karlsona, agencije su ga špijunirale tako što su prisluškivale njegove poruke i mejlove, a njegove namere su procurile u medije, što je Moskvu „uplašilo“ da ne razgovara sa njim. Rogan je zamolio Zakerberga da objasni kako se to moglo dogoditi s obzirom na zaštitne mere šifrovanja koje bi trebalo da štite poruke.
„Ono što enkripcija radi i koja je zaista dobra je da to čini tako da kompanija koja pokreće uslugu to ne vidi. Dakle, ako koristite WhatsApp, nema tačke u kojoj Meta serveri vide sadržaj te poruke“, rekao je Zakerberg, napominjući da čak i ako bi neko hakovao Meta baze podataka, ne bi mogao da pristupi privatnim tekstovima korisnika. Aplikacija za razmenu poruka Signal, koju je Karlson koristio, koristi istu enkripciju, prema Zakerbergu, tako da važe ista pravila. Međutim, primetio je da šifrovanje ne sprečava policiju da pregleda poruke uskladištene na uređajima.
„Oni imaju pristup vašem telefonu. Dakle, nije važno da li je nešto šifrovano, oni bi to mogli da vide naočigled“, pojasnio je on. Zakerberg je pomenuo alate kao što je Pegasus, špijunski softver koji je razvila izraelska kompanija NSO Group, koji se može tajno instalirati na mobilne telefone radi pristupa podacima.
Prema Zakerbergu, činjenica da privatne poruke korisnika mogu biti ugrožene direktnim provaljivanjem u njihove uređaje je razlog zašto je Meta došao do poruka koje nestaju, gde se može izbrisati nit poruka nakon određenog vremenskog perioda.
„Ako je neko kompromitovao vaš telefon i može da vidi sve što se tamo dešava, onda očigledno može da vidi stvari kako uđu… Dakle, šifrovanje i nestanak, mislim da je prilično dobra vrsta standarda bezbednosti i privatnosti, “, naveo je on.
Zakerbergove primedbe dolaze usred tekućih debata o digitalnoj privatnosti i nadzoru vlade. Dok je end-to-end enkripcija hvaljena zbog zaštite korisničkih podataka, agencije poput CIA-e i FBI-a tvrde da se one tako bore protiv kriminala i terorizma.
U dokumentu o obuci FBI-a iz 2021. navedeno je da američka policija može da dobije ograničen pristup šifrovanim porukama sa servisa kao što su iMessage, Line i WhatsApp, ali ne i sa platformi kao što su Signal, Telegram, Threema, Viber, WeChat. Pored toga, iako se šifrovane poruke ne mogu presresti tokom prenosa, izveštaji pokazuju da rezervne kopije uskladištene u uslugama u oblaku mogu biti dostupne organima za sprovođenje zakona ako je priložen ključ za šifrovanje.