Udeo bezgotovinskog plaćanja u Rusiji dostiže čak 80%
Bezgotovinsko društvo je jedan od glavnih ciljeva Svetskog Ekonomskog Foruma i spada u sam vrh globalističkih ideja.
Rusija je kako prenose tamošnji mediji među najbržim zemljama sveta kada je reč o ukidanju gotovine
Udeo bezgotovinskih transakcija u Rusiji porastao je na 80%, u odnosu na samo 25% pre deceniju, izjavila je u subotu šefica Banke Rusije Elvira Nabiulina.
„Udeo bezgotovinskih plaćanja je kao barometar za procenu zrelosti državnog finansijskog sistema“, rekla je Nabiulina na međunarodnom RUSSIA EXPO, koji je počeo u Moskvi ranije tog dana.
Udeo bezgotovinskih transakcija u zemlji u stalnom je porastu u poslednjih nekoliko godina.
Odlikovani ratni veteran Zvezdan Ristić iz Kuršumlije, juče je primio boračku spomenicu od ministra Nikole Selakovića nakon čega razvio transparent „KOSMET JE SRBIJA, VUČIĆ JE IZDAJNIK!“ pic.twitter.com/fTxfLkygsY
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 4, 2023
Prošle godine, Centralna banka je izvestila da je 79% ljudi u Rusiji radije plaćalo robu i usluge koristeći bezgotovinske metode plaćanja. Brojka se kretala oko 70% u drugom kvartalu 2020, prema regulatoru.
U 2021, najveći ruski zajmodavac, Sberbanka, izjavila je da je udeo negotovinske potrošnje među Rusima porastao na 59,4% u prva tri meseca ove godine, što je rekord svih vremena.
Ranije ove godine, prvi zamenik predsednika Banke Rusije Olga Skorobogatova rekla je da EU i SAD kopiraju rusko iskustvo u kreiranju sopstvenih rešenja za plaćanje.
U 2020. godini, rangiranje koje je objavila Boston Consulting Group (BCG) svrstala je Rusiju među prvih pet u svetu po brzini prelaska na bezgotovinsko plaćanje tokom pandemije Covid-19.
Analitičari BCG-a izračunali su neto promenu gotovinskih plaćanja potrošača na osnovu procenta potrošača koji su češće koristili gotovinu tokom pandemije minus procenat potrošača koji su je koristili manje. U Rusiji je promena procenjena na -48%. Samo Velika Britanija (-62%), Kanada (-59%) i Australija (-53%) su ispred Rusije po ovom pokazatelju.