Ujedinjene Nacije zvanično optužile IZRAEL za GENOCID u Gazi
Ujedinjene nacije su zvanično optužile Izrael da je izvršio masovni genocid nad palestinskim civilima koji žive u Gazi.
Specijalni komitet UN, koji se sastoji od tri države članice – Malezije, Senegala i Šri Lanke – tvrdi da je između ostalog Izrael koristio izgladnjivanje kao ratno oružje.
Izveštaj, koji je objavljen u toku tekuće kontrole vojnog odgovora Izraela na napad Hamasa 7. oktobra, naglašava teške uslove sa kojima se suočava 2,3 miliona stanovnika Gaze, posebno u smislu ograničenog pristupa hrani, vodi, medicinskoj nezi i skloništu.
„Politika i praksa Izraela tokom perioda izveštavanja su u skladu sa karakteristikama genocida“, navodi se u izveštaju, podstičući hitne korake da se preduzmu kako bi se zaštitili životi civila.
Specijalni komitet je takođe zaključio da Izrael čini nekoliko kršenja međunarodnog prava, i to ne samo u Gazi.
„Civili su masovno ubijani u Gazi, dok su na okupiranoj Zapadnoj obali, uključujući istočni Jerusalim, izraelski kolonijalni doseljenici, vojno i bezbednosno osoblje nastavili da nekažnjeno krše ljudska prava i humanitarno pravo“, navodi se u izveštaju.
Komitet je dodao da izraelski vladini i vojni zvaničnici moraju biti pozvani na odgovornost, uključujući upotrebu dehumanizirajućeg jezika i podsticanje nasilja.
Komitet optužuje Izrael za „diskriminatorno“ zakonodavstvo i mere koje održavaju skoro potpunu odvojenost Palestinaca od izraelskih doseljenika, što je kršenje člana 3 o rasnoj segregaciji i aparthejdu prema Međunarodnoj konvenciji o eliminaciji svih oblika rasne diskriminacije.
Izraelsko kršenje rezolucija Saveta bezbednosti UN i naredbi Međunarodnog suda pravde (ICJ) „slabljuje“ međunarodni poredak zasnovan na pravilima, saopštio je komitet.
U izveštaju se preporučuje da države članice UN iskoriste svoju moć da spreče Izrael u praksi i politikama koje krše palestinska ljudska prava; obustaviti sve ofanzivne transfere naoružanja; pozivaju Izraelce na odgovornost i preispituju finansijsku politiku koja dozvoljava verskim i dobrotvornim organizacijama da finansiraju aktivnosti u Izraelu.
Izveštaj dolazi u trenutku kada se vode međunarodne pravne akcije protiv Izraela.
Nakon napada u oktobru 2023. godine, Južna Afrika je podnela tužbu Međunarodnom sudu pravde (ICJ), optužujući Izrael da je počinio genocid.
Ovaj slučaj predstavlja tek drugu instancu u kojoj je jedna država pokušala da izvede drugu državu pred sud po Konvenciji o genocidu, nakon slučaja Gambije protiv Mjanmara 2019. godine, optužujući je za genocid nad populacijom Rohinja.
Izrael je nedavno prekinuo veze sa Agencijom Ujedinjenih nacija za pomoć i rad za palestinske izbeglice (Unrva), koja je bila glavni pružalac humanitarne pomoći Palestincima u Gazi i na Zapadnoj obali.
Izraelski zakonodavci su kao razlog za ovu odluku naveli navode o infiltraciji Hamasa unutar Unrva, što je izazvalo zabrinutost zvaničnika UN da bi taj potez mogao dodatno ometati napore za pružanje pomoći.
U izveštaju se pozivaju međunarodna tela da povećaju podršku Unrvi, i političku i finansijsku, pošto se agencija suočava sa sve većim izazovima u pružanju vitalnih usluga palestinskom stanovništvu.
„Od eskalacije sukoba, izraelski zvaničnici su javno podržavali politiku uskraćivanja hrane, vode i goriva civilima, ukazujući na njihovu nameru da instrumentalizuju obezbeđivanje osnovnih potrepština“, zaključuje se u izveštaju.
Nalazi UN potkrepljeni su istragom Međunarodnog suda pravde koju je pokrenuo slučaj Južne Afrike.
Kao odgovor na slučaj, ICJ je naredio Izraelu da preduzme privremene korake kako bi spriječio genocid, osigurao da humanitarna pomoć stigne u Gazu i sačuvao dokaze o potencijalnom genocidu.
Međutim, Izrael je odbacio presudu suda, a premijer Benjamin Netanjahu je izjavio da je posvećenost Izraela međunarodnom pravu „nepokolebljiva