UK na ivici gubitka tehnoloških kompanija zbog zakona o cenzuri na internetu
Velika Britanija rizikuje da izgubi poslovanje velikih američkih tehnoloških kompanija, jer spor oko londonskog zakona o sveobuhvatnoj cenzuri, Zakona o bezbednosti na mreži, eskalira na više različitih načina.
Deklarativna svrha zakona je da, pre svega, obezbedi bezbednije onlajn okruženje za maloletnike – ali kritičari iz civilnog društva, aktivisti za zaštitu privatnosti i industrije, dosledno su istakli da on zapravo uvodi više cenzure, uključujući i proveru starosti.
Ne samo da se od tehnoloških kompanija, prema novom zakonu, očekuje da nadziru govor svojih korisnika, i ako se utvrdi da krše ova pravila, da plate previsoke kazne – od njih se takođe očekuje da efikasno finansiraju veoma kontroverzni zakonodavni predlog, u iznosu od oko 0,02 odsto svog globalnog prihoda.
To bi iznosilo za X, Gugl, Apple, Majkrosoft, Meta, TikTok i niz drugih, koji bi plaćali ekvivalent od oko 88,2 miliona dolara godišnje – da bi finansirali službenike za sprovođenje zakona, Ofcom.
Ovo su odlučujući dani, narod je gladan istine | Ratko Ristić | Mario Zna, 316 Uživo
Jedan od mnogih problema sa Zakonom o bezbednosti na mreži je ideja da se na ovaj način „oporezuju” strane kompanije, s obzirom na pravnu nadležnost – drugim rečima, zašto bi se od kompanija iz inostranstva očekivalo da moraju da finansiraju zakonodavni napor bilo koje zemlje, a kamoli ovako sporan.
Još jedan aspekt je da iako bi procenat značio mnogo novca najbogatijima iz klase Big Tech-a – neki od manje profitabilnih bi bili proporcionalno više pogođeni.
Prema britanskom Telegrafu, Uber je bio među onima koji su signalizirali da, u suštini, njegovo poslovanje u Velikoj Britaniji možda nije vredno truda.
Britanska štampa citira predstavnike Ubera koji kažu da bi efekat nameta iz Zakona o bezbednosti na mreži mogao da utiče na izbacivanje tehnoloških kompanija iz zemlje – ali i više od toga, da utiče na velika globalna preduzeća da se takođe „odvrate da lansiraju svoje proizvode u UK – ili da tamo razvijaju svoje poslovanje – s obzirom na to da bi ovaj režim zahvatio njihove prihode širom sveta“.
Izveštaj otkriva skriveni plan Evropske komisije da promoviše pro-EU narative uz marginalizaciju kritičara 🇪🇺📃https://t.co/lsbeipyQS4
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 18, 2025
Portparol Ofcom-a je rekao da regulator misli da je predlog naknade „pravičan i proporcionalan“ – i da je na snazi kako bi se kompanije „odvratile od nepoštovanja pravila“.
Dakle, tu imamo nagoveštaj – ili dašak – neke krivice „pre zločina“. Ipak, izgleda da vlada Ujedinjenog Kraljevstva ne stoji baš čvrsto na ovoj kontroverznoj politici. Portparol je dodao:
„Preispitujemo odgovore na naše konsultacije pre nego što finaliziramo naše predloge i savetujemo državnog sekretara, koji će na kraju odlučiti o pragu naknada“.