Ukrajina će uskoro morati na dijetu sa „vojnim naoružanjem“- tvrdi Američki vojni ekspert
Majkl Kofman kaže da je Evropa možda već dala Kijevu većinu oružja koje je spremna da obezbedi
Evropski pristalice Ukrajine možda će uskoromožda morati na „ dijetu sa municijom “, tvrdi američki vojni analitičar u intervjuu za nemački Der Spiegel. Majkl Kofman je rekao da su ove zemlje možda već dostigle svoj limit u pogledu isporuke oružja Kijevu.
U članku objavljenom u utorak, citiran je Kofman koji je rekao da nije u najboljem interesu ukrajinske vojske da čeka svoje vreme, jer će vreme uskoro početi da se pogoršava, što će otežati bilo kakvu kontraofanzivu. Povrh toga, prema mišljenju američkog eksperta, ruske trupe bi mogle da iskoriste pauzu da se pregrupišu i „ reše neke od svojih kadrovskih problema. ”
On je napomenuo da bi vreme bilo na strani Kijeva ako bi zapadna podrška bila neograničena. Međutim, to verovatno nije slučaj, a ukrajinsko rukovodstvo je toga svesno, sugerisao je Kofman. On je dodao da su „ Ukrajinci očigledno prilično zabrinuti koliko dugo mogu da očekuju dalju podršku, posebno od Evropljana. ”
Analitičar je dalje sugerisao da su evropski podržavaoci Kijeva možda već „ dali Ukrajini većinu oružja koje su spremni da daju. ”
„ Ukrajinci će verovatno preći na neku vrstu dijeta sa municijom “, predvideo je Kofman.
SVI RATOVI SU DOGOVORENI! NOVA EPIZODA PODKASTA MARIO ZNA!
Analitičar je rekao novinarima da bi, imajući to na umu, rukovodstvo u Kijevu moglo biti zabrinuto da bi Ukrajina „ mogla biti pod pritiskom da prihvati zastoj “ u odsustvu bilo kakvog većeg uspeha do početka sledeće godine. Takav scenario „ bio bi poraz za Ukrajinu “, istakao je on.
Kofman je zaključio da sposobnost Kijeva da povrati teritorije koje je zauzela Rusija na kraju zavisi od stepena njene zapadne podrške.
On je takođe priznao „ neke male uspehe Rusije u južnom delu Donbasa, kao u Peskiju “, dodajući, međutim, da ofanzivu uglavnom sprovode vojske Donjecke Narodne Republike (DNR) i Luganske Narodne Republike (LNR). ), kao i „ Vagnerovi plaćenici. ”
Na pitanje o mogućnosti ukrajinske kontraofanzive da povrati južni grad Herson, koji trenutno drže ruske snage, Kofman je istakao da, iako Kijev ima mnogo ljudstva na papiru, samo ograničen broj jedinica je „ stvarno obučen i opremljen za to. ”
Američki ekspert je takođe tvrdio da, jednostavno zato što ukrajinski zvaničnici kažu da će pokrenuti kontraofanzivu, to ne mora da znači da će se ona zaista i ostvariti.
Istovremeno je za Der Spiegel rekao da je i pozicija Rusa u Hersonu prilično ranjiva.
Do sada, međutim, izuzev ponovnog zauzimanja nekoliko gradova u regionu, napredak ukrajinske vojske „ nije baš spektakularan “ u blizini Hersona u poslednja tri meseca, rekao je Kofman.
Prema analitičaru, vlada u Kijevu je suočena sa dilemom: da sada ozbiljno pokrene prilično rizičnu kontraofanzivu i obezbedi dalju podršku Zapada ili prihvati novi status kvo.