Ukrajina koristi američke kasetne bombe bez ikakve evidencije suprotno obećanjima datim SAD
Ukrajinski vojni zvaničnik sugerisao je Vašington postu da ukrajinske snage ne dokumentuju gde koriste kasetne bombe koje su obezbedile SAD u Ukrajini uprkos uveravanjima koja je Bajdenova administracija rekla da je dobila. Zvaničnik, koji je dao samo svoje ime, Stanislav, detaljno je opisao ukrajinsku upotrebu kasetnih bombi, koje rasipaju malu municiju na velikim površinama i izuzetno su opasne po civile.
U izveštaju se navodi: „Pozdravljajući odluku SAD da pošalju municiju, ukrajinsko ministarstvo odbrane je reklo da će Kijev voditi ‘strogu evidenciju upotrebe ovog oružja i lokalnih zona u kojima će ono biti korišćeno’. Ali na pitanje kako funkcioniše proces dokumentacije, Stanislav je sugerisao da je nema“.
Ukrajinski službenik za odnose sa javnošću insistirao je za Post da ukrajinske artiljerijske posade zapišu koju vrstu municije koriste i u kom pravcu se ispaljuje nakon svake upotrebe haubica M109 američke proizvodnje. Ali komentari Stanislava, pripadnika ukrajinske 14. mehanizovane brigade i dela posade koja ispaljuje kasetne bombe sa M109, signaliziraju da to nije slučaj.
Kasetne bombe su toliko opasne po civile jer mnoga podmunicija, ili bombe, ne eksplodiraju pri udaru i mogu se naći godinama ili decenijama kasnije. Dokumentovanje o tome gde se koriste kasetne bombe olakšalo bi buduće napore za čišćenje, iako je oružje teško pratiti jer širi podmuniciju na tako veliku površinu.
Goran Marjanović- Tehnologija protiv čoveka
Izveštaj Posta navodi da su SAD dale Ukrajini stariju kasetnu municiju, poznatu kao poboljšana konvencionalna municija dvostruke namene (DPICM), čija je proizvodnja okončana 1990-ih. Njujork tajms je procenio da bi stopa neuspeha za DPICM-ove koji su obezbeđeni za Ukrajinu bila oko 14%.
Zbog visoke stope efikasnosti i neselektivnosti, predsednik Bajden je morao da zaobiđe američki zakon koji zabranjuje proizvodnju, upotrebu ili transfer kasetne municije sa stopom dud-a od preko 1%.
Bajden je zaobišao zakon koristeći nejasnu odredbu Zakona o stranoj pomoći koja dozvoljava SAD da obezbede oružje bez obzira na kontrolu izvoza ako predsednik utvrdi da je to vitalni interes nacionalne bezbednosti, iako nastavlja da podstiče zastupnički rat protiv najveće svetske nuklearne sile što predstavlja ogroman rizik za nacionalnu bezbednost SAD.
Zbog njihove neselektivne prirode, kasetne bombe su zabranjene u preko 100 zemalja. Ali SAD, Ukrajina i Rusija nisu potpisnice sporazuma, poznatog kao Konvencija o kasetnoj municiji.