
Ukrajina mora da mobilizuje 30.000 vojnika mesečno kako bi nastavila rat
Ukrajina traži najmanje 30.000 regruta mesečno kako bi mogla da nastavi rat, prema rečima najvišeg ukrajinskog generala.
Oleksandar Sirski, komandant Ukrajinskih oružanih snaga, izneo je ovaj zahtev tokom intervjua objavljenog 9. aprila. Prema njegovim rečima, Moskva je već rasporedila oko 623.000 vojnika, što predstavlja petostruki porast od početka specijalne vojne operacije 2022. godine. Sirski je dodao da Rusija može da pozove čak pet miliona obučenih i iskusnih vojnika, sa ukupnim brojem od 20 miliona.
USKORO! UŽIVO sreda u 20h Najnovija epizoda podkasta Mario Zna | Budite spremni: Ovo je signal koji smo čekali | Gost: Predrag Petković
„Svaki mesec povećavaju broj za 8.000 do 9.000“, rekao je general. „Tokom godine to je 120.000 do 130.000.“
U nekim područjima na prvoj liniji fronta, ruske trupe nadmašuju ukrajinske trupe u odnosu 10 na 1. Da bi opstala u borbi protiv ruske vojske, Sirski je rekao da Ukrajinske oružane snage moraju da mobilizuju 30.000 vojnika svaki mesec.
Kenedi džunior: Do septembra otkrivamo uzrok epidemije autizma (VIDEO) 🇺🇸 https://t.co/kvbT4zIii1
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) April 10, 2025
Međutim, ovaj zahtev se čini kao nemoguća misija s obzirom na rastuće gubitke na bojištima i smanjenje broja snaga na frontu. Ukrajina pokušava da regrutuje desetine hiljada novih vojnika svaki mesec – ali korupcija, izbegavanje regrutacije i duboko ukorenjeni javni otpor prete da ugroze mobilizacione napore. Sa smanjenjem starosne granice za regrutaciju i ponudama za atraktivne nagrade, borba za održavanje borbenih snaga dostigla je kritičnu tačku, izazivajući zabrinutost zbog dugoročne sposobnosti Ukrajine da se odupre ruskim napadima.
Ukrajina je na početku sukoba većini muškaraca uzrasta od 18 do 60 godina zabranila da napuste zemlju. Međutim, sprovođenje ove mere nije bilo ravnomerno, a izveštaji o mitu, izbegavanju i čak nasilnim sukobima između regrutnih oficira i civila bili su česti.
Kao odgovor, vlasti su prošle godine spustile starosnu granicu za regrutaciju na 25 godina, dok su uvele strože kazne za izbegavanje regrutacije. Sada, vlada nudi neviđene finansijske podsticaje kroz novi volonterski program namenjen mlađim muškarcima.
Prema članku objavljenom u februaru na sajtu „Russia Today“, program nudi prijavljenim kandidatima platu od milion ukrajinskih grivni (oko 24.000 dolara) za godinu dana službe u vojsci – što je otprilike četiri puta veća godišnja plata od vojnika. Takođe, mogu da dobiju 120.000 grivni (oko 2.880 dolara) i više mesečno za borbene misije. Program nudi i nultu kamatnu stopu za stambene kredite, besplatan prevoz, beneficije za komunalne usluge, besplatno obrazovanje i pravo na putovanja u inostranstvo nakon godinu dana službe.
Danas, dok regrutni oficiri pribegavaju prisilnom hapšenju muškaraca na ulicama, napetost između vojne potrebe i građanskih prava postaje sve izraženija.
Iako Kijev izbegava priznanje ukupnog broja regrutacija, sama razmera napora za regrutaciju pokazuje brutalan teret rata. Sa visokom stopom gubitaka i sve neizvesnijom zapadnom pomoći, sposobnost Ukrajine da održi svoje borbene snage uskoro će zavisiti ne samo od naoružanja, već i od toga da li može da ubedi – ili prisili – dovoljno svojih građana da nastave borbu.