Ukrajina ne može da uradi ništa protiv RUSKIH RAKETA ONIKS
Treću noć zaredom Rusija je izvršila masovne raketne napade na crnomorski grad Odesu. Ono što je jedinstveno u vezi sa ovim napadima je to što su izvedeni raketama P-800 Oniks, koje su prvobitno bile razvijene protiv ratnih brodova.
Kako je istakao ukrajinski novinski portal na engleskom jeziku Kyiv Post , Moskva je retko koristila ovo oružje protiv kopnenih ciljeva od izbijanja rata prošle godine, ali je poslednjih dana „izvela koordinisan napad sa njima, predstavljajući ozbiljan izazov za odbranu južnog grada“.
Russia conducted another large scale missile strike on Odesa last night targeting military, civilian and government infrastructure. There are multiple wounded and dead including civilians and military personnel.
Of note is Russia’s use of Kh-22 and Onyx anti-ship missiles in… pic.twitter.com/liEtaQ6Q1S
— OSINT (Uri) 🇺🇦 (@UKikaski) July 20, 2023
Razvijena 1970-ih, supersonična raketa srednjeg dometa je prvobitno bila dizajnirana da se lansira protiv ratnih brodova sa kopna, brodova i podmornica. Izvozna verzija rakete ima domet do 300 kilometara i putanju na maloj visini od 120 kilometara, ali se navodi da najnovije verzije samo za Rusiju imaju domet od 600 do 800 kilometara i bojevu glavu koja je teška između 200 i 250 kilograma.
Prema rečima Jurija Ihnata, portparola ukrajinskih vazduhoplovnih snaga, raketa predstavlja brojne tehničke izazove u odbrani kopnenih ciljeva, ne samo zbog brzine leta.
„Oniks projektili su dizajnirani da uništavaju plovila i brodove i lete brzinom od 3.000 kilometara na sat, što je veoma brzo“, napisao je Ihnat. On je dodao da pored brzine, priroda putanje leta takođe otežava otkrivanje i presretanje projektila.
Oniks se prvo penje na visinu od oko 14 kilometara, a zatim leti nisko na visini od 10 do 15 metara tokom svog konačnog približavanja meti.
„Protiv takvih projektila je teško boriti se, ali na njih se može uticati elektronskim ratovanjem“, istakao je on. Portparol je već podvukao potrebu za dodatnim raketnim sistemima protivvazdušne odbrane, kao što su američki Patriot ili francuski SAMP/T, koji takođe mogu da se suprotstave balističkim raketama.
Ukrainian Air Force spokesman Yury Ignat on the 7 x Onyx missiles Russia launched last night:
“The UAF doed not yet have the ability to shoot them down. ‘Onyx’ flies at a speed of more than 3000 km per hour. When approaching the target, the missile can fly at a height of 10-15 m… pic.twitter.com/JD5qGxrpBV
— OSINT (Uri) 🇺🇦 (@UKikaski) July 20, 2023
Ukrajina već ima oba sistema, ali ne u dovoljnim količinama da u potpunosti zaštiti svu svoju teritoriju.- prenose mediji