Ukrajina se možda sprema da napadne beloruski jugoistočni grad Gomelj
Zlokobno implicirani ultimatum Ministarstva spoljnih poslova Minsku i navodna reafirmacija prava Ukrajine na samoodbranu sugerišu da bi Kijev mogao da izvrši invaziju na belorusku Gomeljsku oblast i/ili rusku oblast Brjansk.
Ukrajinsko ministarstvo spoljnih poslova objavilo je u nedelju saopštenje u kojem upozorava na ono što je opisalo kao „pretnju“ koju predstavlja gomilanje vojske Belorusije duž granice, čiji su motivi analizirani početkom avgusta. Beloruski predsednik Lukašenko takođe je prošle nedelje skrenuo pažnju na ogromnih 120.000 ukrajinskih vojnika za koje tvrdi da su bili prvi koji su tamo raspoređeni. Za referencu, Belorusija ima samo oko 65.000 aktivnih vojnika, od kojih je jedna trećina stacionirana duž ukrajinske granice.
Pre manje od nedelju dana, male ukrajinske snage su bezuspešno pokušale da napadnu malo selo u ruskoj oblasti Brjansk koje je samo 30 kilometara od beloruske granice. Verovatno je to bio pokušaj istraživanja, ali svaka invazija nalik Kursku duž tog fronta mogla bi da rizikuje da ometa ili čak prekine rusku vojnu logistiku ka beloruskom gradu Gomelju na jugoistoku. To je zato što postoji obližnji autoput koji prolazi tamo između istoimene prestonice Brjanska, samo 30-50 kilometara unutar Rusije od granice.
Počeli su direktni udari, sve može da nestane u trenutku | Aleks Đuričić | Mario Zna, 291 Uživo
Ukrajina se možda sprema ili da napadne Gomelj (koji je udaljen samo 30 kilometara od granice) ili da barem ugrozi rusku vojnu logistiku do tamo od Brjanska, sudeći po saopštenju njenog ministarstva spoljnih poslova, za koje je „Kijev Indipendent” primetio da je to značajno o Belorusiji od prošlog septembra. Oni su zloslutno implicirali ultimatum tako što su napisali da „pozivamo njene oružane snage da prekinu neprijateljske akcije i povuku snage sa ukrajinske državne granice na udaljenost veću od dometa gađanja beloruskih sistema“.
Ovo su još uputili Belorusiji: „Upozoravamo da će u slučaju kršenja ukrajinske državne granice od strane Belorusije, naša država preduzeti sve neophodne mere da ostvari pravo na samoodbranu zagarantovano Poveljom UN. Shodno tome, sve koncentracije trupa, vojni objekti i rute snabdevanja u Belorusiji postaće legitimne mete za Oružane snage Ukrajine.
Stoga je stvorena pozornica za otvaranje drugog fronta pod ovim lažnim izgovorom, ako Kijev ima političku volju za to.
Postoje argumenti za i protiv pet najverovatnijih scenarija.
Prvi je da Ukrajina ne vrši invaziju ni na Gomeljsku ni na Brjansku oblast, već da ostaje zadovoljna da nastavi da šalje bespilotne letelice preko granice i da možda nastavi da vrši manje racije.
Prednost je što se Ukrajina ne bi dalje širila, ali nedostatak je što takođe ne bi dodatno proširila svoje teritorije. Ovo je najmanje rizičan scenario od pet.
Što se tiče drugog scenarija, Ukrajina bi mogla da isprovocira Belorusiju da započne konvencionalna neprijateljstva ili da orkestrira lažnu zastavu u tom cilju.
I jedni i drugi mogli bi da izvrše pritisak na Zapad da konvencionalno interveniše, kao što je italijanski list La Repubblica objavio da bi to uradili ako bi se Belorusija formalno uključila u ovaj sukob. Ukrajini bi moglo očajnički biti potrebno smanjenje pritiska koje bi takva intervencija mogla da donese, ali bi mogla biti ostavljena na cedilu ili bi intervencija mogla da dovede do izmicanja kontrole.
Treći, četvrti i peti scenario su slični po tome što bi Ukrajina mogla da napadne Gomelj, Brjansk ili oba mesta.
Robert F Kenedi otkriva da su ulja i prerađena hrana kancerogeni https://t.co/miaTw2uYi5
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 26, 2024
Ovo bi predstavljalo iste rizike koje bi prvi scenario sprečio u pogledu daljeg širenja sopstvenih snaga i/ili svojih protivnika. To je najdramatičniji niz scenarija zbog toga koliko bi to pogoršalo sukob, ali to bi moglo biti upravo ono što Ukrajina želi ako veruje da bi to moglo da navede Zapad da konvencionalno interveniše u njenoj podršci, što implicira da će uskoro izgubiti ako neće.
Od ovih pet, iako bi prvi mogao biti izvodljiv, čini se da je najmanje verovatan.
Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine ne bi dalo svoju prvu izjavu o Belorusiji za skoro godinu dana da nije verovalo da će joj to doneti neku vrstu koristi, a kamoli zlokobno implicirati ultimatum i potom potvrditi njeno pravo na samoodbranu, koja bi bila izvrnuta da opravda agresiju u slučaju da odluči da napadne Gomelj i/ili Brjansk.
Nešto se kuva, a Belorusiji to ne sluti na dobro.