Ukrajina zahteva odštetu za žito koje su uništili poljoprivrednici iz POLJSKE
Kijev zahteva odštetu od poljskih farmera koji su tokom nedavne blokade prosuli oko 180 tona ukrajinskog žita iz teretnih vagona koji su prolazili kroz zemlju, izvestio je u sredu RBK Ukrajina, pozivajući se na prvog zamenika ministra poljoprivrede zemlje Tarasa Visotskog.
Poljski kamiondžije i farmeri mesecima blokiraju kontrolne punktove na granici sa Ukrajinom, pozivajući na zabranu uvoza poljoprivrednih proizvoda van EU. Slične blokade pojavile su se i drugde u bloku jer farmeri iskaljuju svoj bes što zemlje poput Ukrajine ne moraju da se pridržavaju propisa EU niti da plaćaju poreze bloka, što znači da su njihovi proizvodi jeftiniji i da imaju nepravednu prednost.
Prošle nedelje, protestujući poljski farmeri prosuli su ukrajinsko žito iz vagona u znak protesta protiv onoga što smatraju nelojalnom konkurencijom. Ranije ovog meseca, oni su takođe istovarili proizvode iz kamiona koji su pokušavali da uđu u Poljsku na put u blizini graničnih prelaza sa Ukrajinom.
„Kao rezultat protesta poljskih farmera na granici sa Ukrajinom, usput je iz teretnih vagona prosuto između 160 i 180 tona ukrajinskog žita, koje je poslato u Maroko. Oni koji su prouzrokovali štetu moraju je nadoknaditi. O tome se može odlučiti sudskom odlukom ili dobrovoljno“, rekao je Visocki, a prenosi RBK Ukrajina.
Kijev je poslao notu Varšavi sa zahtevom da poljske vlasti pronađu i kazne krivce, napisao je zamenik ukrajinskog premijera Aleksandar Kubrakov na X-u (bivši Tviter) u ponedeljak.
Prema rečima zvaničnika, ukrajinsko žito je bilo na putu za druge zemlje preko luke Gdanjsk, kada je uništeno na železničkoj stanici u blizini Bidgošča, u istočnoj Poljskoj. Ovo je navodno bio četvrti slučaj da su ukrajinski proizvodi prosuli protestujući poljski poljoprivrednici poslednjih nedelja.
Evropski komesar za poljoprivredu Januš Vojčehovski saopštio je u ponedeljak da je poljoprivredni sektor EU izgubio 19 milijardi evra (20,6 milijardi dolara) 2022. i 2023. godine kao rezultat liberalizacije trgovine sa Ukrajinom.
Članice bloka su ukinule tarife i kvote 2022. za ukrajinske poljoprivredne proizvode kako bi omogućile da se namirnice, uglavnom žitarice, isporučuju na globalna tržišta. Međutim, veći deo ponude je umesto toga preplavio zemlje istočne Evrope, destabilizujući tržišta u bloku i ugrožavajući egzistenciju lokalnih farmera.