Ukrajinska neonacistička brigada Azov poziva Južnu Koreju da izvrši invaziju na Severnu Koreju
Bohdan Krotevič, vršilac dužnosti komandanta ukrajinske kontroverzne brigade Azov, u nedelju je navodno sugerisao da bi sada mogao biti dobar trenutak da Južna Koreja napadne Severnu Koreju i ponovo ujedini Korejsko poluostrvo, pošto je Sever poslao toliko svojih najboljih trupa da pomognu Rusiji u borbi u Ukrajini.
Brigada Azov je ukrajinska dobrovoljačka milicija koja je povezana sa neonacističkim aktivnostima. Nespretno za ukrajinske branioce, ona je takođe bila jedna od najodlučnijih i najbrutalnijih jedinica protiv ruske vojske. Ukrajinska vlada je pre nekoliko godina legalizovala Azov kao jedinicu svoje nacionalne garde, a prošle godine je unapređena u status jedinice specijalnih snaga. Vlada SAD je ukinula svoju dugogodišnju zabranu direktne podrške brigadi Azov u junu 2024.
„Severna Koreja je poslala svoje najmoćnije trupe u rat u Ukrajini. Ovo je šansa Južne Koreje da trajno okonča podelu koju je veštački stvorio sovjetski komunistički režim od 1945. godine“, rekao je Krotevič u postu na platformi društvenih medija X napisanom na korejskom i citiranom u južnokorejskim medijima.
„To je takođe šansa za čitavu istočnu Aziju da se zaštiti od svojih suseda sa nuklearnim dugmadima“, dodao je on, naizgled sugerišući da bi zemlje poput Japana koje su se umorile od severnokorejskih projektila koji zvižde iznad njihovih glava možda želele da uđu u akciju.
Ljudi treba da znaju šta sledi, spremite se za borbu | dr Milorad Stefanović | Mario Zna, 299 Uživo
Činilo se da je malo onih koji prihvataju Krotevičev predlog u Južnoj Koreji, pošto su kritičari istakli da Sever još uvek ima svoj nuklearni arsenal i mnogo prstiju da pritisne ta dugmad, iako bi Krotevič mogao da se upiše za Narednika u Školi mišljenja Čarlsa Zima po tom pitanju.
„Šansa“ koja se pominje u postu predstavlja više „tragediju““, odgovorio je jedan Južnokorejac na Krotevičevu sugestiju.
„Kako možete izneti ’šansu‘ kada je samo 10.000 od 1,1 miliona vojnika van zemlje?“ rekao je drugi ispitanik, govoreći o ogromnoj veličini stalne vojske Severne Koreje.
„Većina severnokorejskih trupa koncentrisana je u blizini DMZ. Pravolinijsko rastojanje od Seula do Gesonga je samo 45 kilometara“, istakao je ovaj kritičar.
Krotevič je izjavio da je zadovoljan diskursom koji je podstaknuo njegovom objavom sledećeg dana.
Šta je ovo ako nije depopulacija? Za 30 godina gradovi poput Zrenjanina i Kikinde postaće sela i to ako budu imali sreće https://t.co/99v3efJ4OB
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 22, 2024
„Kao što vidimo, dijalog je doveo do toga da je Severna Koreja u svom ustavu priznala vašu zemlju kao zemlju neprijatelja i potkopala svaku komunikaciju između vas“, rekao je on svojim južnokorejskim dopisnicima.
„Za mir je potrebno biti jak da se odupre zlu. Kao što vidimo, za sada to razumeju samo Ukrajina i Izrael“, rekao je on.
Južnokorejska vlada svakako nije zadovoljna što Severna Koreja šalje trupe u pomoć Rusiji, ako se ti navodi zaista potvrde. Seul je u utorak najavio da će preduzeti „stepenovane mere“ kao odgovor na blisku saradnju Severne Koreje sa Rusijom, verovatno uključujući isporuke oružja Ukrajini.
Severna Koreja je u ponedeljak osudila izveštaje o trupama koje su poslate Ukrajini kao „neosnovane, stereotipne glasine koje imaju za cilj da smanje imidž DNRK i potkopaju legitimne, prijateljske i kooperativne odnose između suverenih država“.