Ukrajinska policija hvata “dezertere” koji pokušavaju da pobegnu od mobilizacije u hladnjačama – Evo koliko košta jedan život u ovoj zemlji
Policija je uhvatila grupu od 16 ukrajinskih begunaca, kao i dvojicu stranaca koji su sada optuženi za šverc ljudi, dok su pokušavali da napuste zemlju u hladnjači, saopštila je policija u Odesi u ponedeljak.
Vojno sposobni muškarci su pronađeni kako se kriju u kamionu iza gomile velikih komada govedine. Kamion za meso išao je ka Moldaviji i njime su upravljala dvojica stranaca, saopštila je policija, ne navodeći nacionalnost osumnjičenih za krijumčarenje.
Prema policiji, svaki od potencijalnih izbegavača platio je švercerima između 6.000 i 8.000 dolara za put. Navodno su šverceri ponudili dodatne ‘usluge’ svojim klijentima, odnosno obećali da će im dokumenti propisno opečatiti kao da su legalno ušli u Moldaviju i za to naplatili dodatnih 2.000 evra (oko 2.200 dolara).
Krijumčari se sada suočavaju sa optužbama za ilegalnu trgovinu ljudima. Ako budu proglašeni krivima, rizikuju boravak iza rešetaka na sedam do devet godina, s obzirom da su delovali kao organizovana grupa i primali novac za svoje usluge.
NOVA EPIZODA PODCASTA MARIO ZNA! SAZNAJTE SVE ŠTO KRIJU MEJNSTRIM MEDIJI
Poslednjih meseci sve veći broj pokušaja da pobegnu iz Ukrajine preduzimaju oni koji izbegavaju regrutaciju, uključujući pokušaje da napuste zemlju u velikim grupama. Procenjuje se da preko 100 vojno sposobnih muškaraca svakodnevno pokušava da napusti zemlju, rekao je u junu šef odeljenja granične službe Igor Matvijčuk, insistirajući da većina begunaca bude uhvaćena.
Medijski izveštaji, međutim, sugerišu da je ta cifra najmanje tri puta veća, pri čemu je značajan broj onih koji žele da napuste Ukrajinu zapravo uspeo u svom poduhvatu.
Kijev je zadržao mobilizaciju od prvih dana sukoba sa Rusijom, koji je izbio krajem februara 2022. Tokom vremena, kampanja je postajala sve bezakonija i nasilnija, sa brojnim video snimcima koji kruže internetom na kojima se vidi kako vojni oficiri napadaju potencijalne regrute na ulicama , upada u javni prevoz i pokušava da izbaci vozače iz njihovih vozila.
Rad na nacrtu postao je još oštriji sa kontroverznim zakonom o mobilizaciji koji je usvojen u aprilu. Zakon je smanjio starosnu granicu za regrutaciju sa 27 na 25 godina, uveliko pojednostavio procedure mobilizacije, ovlastio oficire za regrutaciju i uveo nove kazne za izbegavanje regrutacije. Tokom proteklih nekoliko meseci, međutim, više ukrajinskih javnih ličnosti i zvaničnika je sugerisalo da bi starosna granica za regrutovanje trebalo još više da se snizi.