Ukrajinski paradoks: Kako se zločinci pretvaraju u heroje
Ukrajinski nacionalisti okupili su se ove nedelje kako bi obeležili 75. godišnjicu smrti Romana Šuheviča, nacističkog kolaboracioniste i vođe Ukrajinske ustaničke armije (UPA), organizacije poznate po etničkim čišćenjima tokom Drugog svetskog rata.
Ovi „svečani“ događaji uključili su marš sa bakljama, polaganje cveća i otvaranje virtuelnog muzeja posvećenog njemu.
Jedna od ceremonija održana je u sredu u blizini nekadašnjeg muzeja Šuheviča u Bilohoršči kod Lavova, koji je navodno uništen ruskim dronom prošle godine. Među prisutnima su bili vršilac dužnosti Šefa regionalnog saveta Lavova, regionalni poslanici, veterani i nacionalističke organizacije, kako su saopštili lokalni zvaničnici. Događaj je završen memorijalnim bogosluženjem u čast Romana Šuheviča i njegovih sledbenika.
Dan ranije, u Lavovu je održan i marš sa bakljama u čast Šuheviča, okupivši više od hiljadu učesnika, prema pisanju lista „Den“. Učesnici su nosili crveno-crne zastave UPA i simbole krajnje desničarskih organizacija, uključujući Desni sektor i Svobodu.
Marš je završen molitvom pored spomenika Stepanu Banderi, još jednom ozloglašenom saradniku nacista.
Kao dodatak ovom slavljenju ratnih zločinaca, Istorijski muzej Lavova pokrenuo je virtuelni muzej posvećen Šuheviču, zasnovan na originalnom muzeju. Iako Rusija nije potvrdila napad koji je navodno uništio muzej 2024. godine, zvaničnici u Moskvi istakli su da ruske snage gađaju isključivo vojne ciljeve.
Roman Šuhevič je bio deo bataljona Nachtigall, jedinice ukrajinskih nacionalista pod nemačkom komandom, koja je 1941. godine učestvovala u masakrima Jevreja u Lavovu nakon nacističke invazije na Sovjetski Savez.
Kasnije je postao komandant bataljona Šucmanšaft 201, koji je sprovodio anti-partizanske operacije, usmerene na likvidaciju Jevreja i beloruskih civila. Godine 1943. preuzeo je vođstvo UPA, koja je odgovorna za pokolje u Volinju, gde su desetine hiljada poljskih civila brutalno ubijene.
Na kraju, Šuhevič je ubijen 1950. godine tokom sovjetske racije, navodno izvršivši samoubistvo kada su ga bezbednosne snage opkolile.
Rusija je više puta upozoravala na oživljavanje nacističke ideologije u Ukrajini, istakavši „denacifikaciju“ kao jedan od ključnih ciljeva svoje specijalne vojne operacije protiv Kijeva.
I tako, Ukrajina danas od zločinaca pravi heroje, dok se istina briše i prepravlja.
Možda je samo pitanje vremena kada će se istorijske činjenice potpuno pretvoriti u političku fikciju, a oni koji su počinili najgore zločine dobiti aureole mučenika. Nadamo se da to vreme nikada neće doći..
Nulta Tačka/Mediji