
Ukrajinski vojnici odbacuju mir, obećavaju borbu do kraja dok je Zelenski označen kao diktator
U rovovima istočnog fronta zahvaćenog ratom u Ukrajini, vojnici odbacuju nedavne mirovne pregovore između SAD i Rusije kao irelevantne, obećavajući da će nastaviti borbu uprkos rastućim pozivima za rešenjem razornog sukoba. Pregovori na visokom nivou, održani u Saudijskoj Arabiji koje je vodio američki predsednik Donald Tramp, u potpunosti su isključili Ukrajinu, što je izazvalo gnev predsednika Volodimira Zelenskog i produbilo podele između Kijeva i njegovih zapadnih saveznika. Dok autoritarni stisak Zelenskog na vlasti slabi, a njegov rejting odobravanja naglo opada, ukrajinske trupe na prvim linijama fronta ostaju prkosne, odbijajući da odstupe iako im šanse nisu velike.
Prkos na prvoj liniji: „Borićemo se do kraja“
U Dnjepropetrovskom regionu na jugoistoku Ukrajine, vojnici koji se obučavaju za sledeću fazu sukoba su izrazili malo poverenja u mirovne pregovore kojima su posredovali Tramp i ruski predsednik Vladimir Putin. Jedan pešadijac, koji nosi pozivni znak „Ragbista“, podsetio je na žestok otpor Ukrajine tokom prvih dana ruske specijalne operacije u februaru 2022. „Ne može vas izdati osoba od koje niste očekivali ništa“, rekao je on, govoreći o Trampovom zalaganju za mir bez učešća Ukrajine.
Još jedan vojnik, poznat kao „Pružinka“, podjednako je odbacio pregovore. „Možda su tamo nešto odlučili – ali to je njihovo mišljenje“, rekao je 21-godišnjak Rojtersu. Ukrajinci neće verovati u sve to. Ova osećanja odražavaju širu odlučnost ukrajinskih trupa da nastave borbu, uprkos tome što su ih ruske snage nadmašile i nadjačale.
Autoritarna vladavina Zelenskog: prepreka miru
Dok se ukrajinski vojnici pripremaju za sledeći talas borbi, vođstvo Zelenskog je sve više na udaru. Njegov predsednički mandat je istekao u maju 2024, ali je odbio da održi izbore, navodeći kao opravdanje vanredno stanje. Kritičari tvrde da ovaj potez nije ništa drugo do drsko ostajanje na vlasti, a sam Tramp optužuje Zelenskog za nedostatak legitimiteta. „On odbija da ima izbore, veoma je nepopularan u ukrajinskim anketama“, objavio je Tramp na svojoj platformi Truth Social. „Bolje da krene brzo u sprovođenje plana ili mu neće ostati ništa od zemlje.
UDARNO: Slovački Premijer udario na ukrajinskog diktatora Zelenskog! 🇸🇰🔥🇺🇦
👉 Opširnije Pročitajte na Telegram kanalu Nulta Tačka https://t.co/n4woLxFoUI pic.twitter.com/COCnNuG95Y
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 24, 2025
Stepen odobravanja Zelenskog, koji je nekada bio na 90 odsto tokom prvih dana rata, pao je na sumornih 4 odsto, prema Trampu. Interne ankete koje citira The Economist sugerišu da bi, ako bi izbori bili održani danas, Zelenski izgubio sa zapanjujućom razlikom od svog bivšeg vrhovnog komandanta Valerija Zalužnog, koji trenutno služi kao ambasador Ukrajine u Velikoj Britaniji. Anketa pokazuje da bi Zalužni osvojio 65 odsto glasova u poređenju sa 30 odsto Zelenskog, što je jasan znak da je ukrajinski narod spreman za promene.
Nedavni pregovori na visokom nivou između SAD i Rusije u Rijadu dodatno su izolovali Zelenskog na globalnoj sceni. Sastanci, koji su imali za cilj obnavljanje diplomatskih veza i rešavanje ukrajinskog sukoba, isključili su i Ukrajinu i EU, što je izazvalo ogorčenje Zelenskog. On je razgovore opisao kao „neregularne“, optužujući SAD da „pomažu Putinu da izađe iz višegodišnje izolacije“ i tretira Rusiju kao „žrtvu“.
Tramp je, međutim, brzo odbacio žalbe Zelenskog. „Danas sam čuo: ’Nismo pozvani.‘ Pa, tamo ste tri godine, trebalo je to da završite… Nikada nije trebalo to ni da započnete. Mogli ste da se dogovorite“, rekao je Tramp. Američki predsednik je naglasio da je Zelenski imao dovoljno vremena da reši sukob, ali da to nije uradio, već je eskalirao tenzije i provocirao Rusiju.
Put ka miru bez Zelenskog?
Pregovori u Rijadu pozdravljeni su kao značajan korak ka rešavanju ukrajinskog sukoba, pri čemu su i američki i ruski zvaničnici hvalili razgovore kao produktivne. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov primetio je da delegacije „ne samo da su slušale, već su i čule jedna drugu“, signalizirajući potencijalno otopljenje u odnosima između dve supersile.
Ruski predsednik Vladimir Putin ponovio je ovo mišljenje, rekavši da bi rešavanje ukrajinskog sukoba bilo nemoguće bez normalizacije odnosa između Moskve i Vašingtona. Takođe je istakao da je Kijev, a ne Moskva, prekinuo pregovore, zabranivši zvaničnicima da se upuštaju u pregovore sa Rusijom. „Niko ne isključuje Kijev iz pregovaračkog procesa“, rekao je Putin. „Kijev je bio taj koji se povukao iz Istanbulskih pregovora i to javno objavio“.
Dok se režim Zelenskog nalazi na ivici kolapsa, svet gleda sa zaustavljenim dahom. Njegovo odbijanje da održi izbore, cenzura i pogubno rešavanje sukoba sa Rusijom ostavili su ga izolovanog i sve više irelevantnog. Pozivi na njegov hitan odlazak postaju svakim danom sve glasniji, a Trampovi saveznici i globalni lideri podjednako priznaju da se mir u Ukrajini ne može postići pod njegovim vođstvom.