Umetnost?! U Španiji izložena realistična figura golog i krvavog Isusa Hrista- Vatikan pozdravlja
Realističan model Isusa Hrista izložen je u katedrali Salamanke u Španiji. Napravljena od silikona, lateksa i ljudske kose i zasnovana na podacima iz Torinskog pokrova, skulptura prikazuje mnogobrojne Hristove rane.
Izložba, nazvana ‘Misteriozni čovek’, otvorena je prošle nedelje, nakon 15 godina istraživanja grupe umetnika predvođenih kustosom Alvarom Blankom, izvestila je Katolička novinska agencija. Blankov tim je zasnovao Hristov oblik na proučavanju Torinskog pokrova, lanene tkanine otkrivene u srednjem veku za koju neki katolici kažu da je pogrebni pokrov samog Isusa, a drugi tvrde da je to složeni falsifikat.
Težak oko 75 kg, model prikazuje Isusa pogrbljenog i ukočenog, sa ramenima u modricama od nošenja krsta, telom pocepanim od bičevanja od strane rimskih vojnika, a glavom okrvavljenom od nošenja trnove krune. Bok mu je izbušen i vidljivi su tragovi eksera na rukama i nogama.
Za razliku od nekih tradicionalnih prikaza Isusa, genitalije modela nisu izostavljene zbog skromnosti.
„ Veoma mi se dopao rad“, rekao je za Vatican News biskup Hose Luis Retana iz Salamanke. „Istina je da stajanje ispred onoga što je tačan prikaz kako je Isus patio i umro ostavlja snažan utisak.
The Holy Shroud of Turin, a realistic reproduction of what Jesus Christ actually looked like (according to Holy Shroud) is presented today.
From today until December you will be able to visit the exhibition in the Salamanca Cathedral. pic.twitter.com/HG95a5hBO0— Brian McKevitt (@BMcKev) October 14, 2022
Blanko je rekao da iako je Isus „najzastupljenija slika u celoj istoriji“, niko se ranije nije „usudio da napravi ovakvo hiperrealističko telo“.
Dok Torinski pokrov pruža dovoljno naznaka o Isusovim merenjima, strukturi lica i konačnom položaju smrti, Katolička crkva nije ni potvrdila ni opovrgla njegovu autentičnost. Pape su išle napred-nazad da ga proglašavaju istinskim tokom 14. i 15. veka.
Ni naučna istraživanja tokom godina nisu uspela da daju jasne odgovore. Jedan tim istraživača je 2017. zaključio da je tkanina umrljana krvlju nekoga ko je „pretrpeo nasilnu smrt“, da bi druga grupa naučnika godinu dana kasnije bacila sumnju na njihov zaključak.
Naučni konsenzus od kasnih 1980-ih bio je da je pokrov bio star oko 700 godina, ali istraživanja objavljena ove godine datiraju ga u vreme Hristove smrti.