UN osuđuju Metu jer je dozvolio govor mržnje protiv Rusa
Gigant društvenih medija, međutim, insistira da je ta mera potrebna kako bi se Ukrajincima omogućilo da izraze svoje mišljenje o tekućem sukobu.
Ujedinjene nacije su osudile Metin potez da dozvoli opaske mržnje i pozive na nasilje protiv određenih Rusa, a Stefan Dižarik, portparol generalnog sekretara UN Antonija Gutereša, izjavio je da međunarodno telo ne odobrava takve pozive sa bilo koje strane.
Jasno stojimo protiv svakog govora mržnje, svih poziva na nasilje. Takav jezik je jednostavno neprihvatljiv iz kog god kraja da dolazi – rekao je Dužarik tokom brifinga u petak.
Meta je, u međuvremenu, pokušao da umanji uticaj svog kontroverznog poteza, a predsednik tog giganta društvenih medija za globalne poslove i bivši zamenik britanskog premijera Nik Kleg objavio je saopštenje kako bi razjasnio odluku. Glavni cilj platforme bio je da omogući Ukrajincima da iskažu svoj bes zbog ruske ofanzive, rekao je on, opisujući tu odluku kao „privremenu” meru.
Želim da budem kristalno jasan: naše politike su fokusirane na zaštitu prava ljudi na govor kao izraz samoodbrane u reakciji na vojnu invaziju na njihovu zemlju. Činjenica je da bismo, ako bismo primenili našu standardnu politiku sadržaja bez ikakvih prilagođavanja, sada uklanjali sadržaj običnih Ukrajinaca koji izražavaju svoj otpor i bes prema invazijskim vojnim snagama, što bi se s pravom smatralo neprihvatljivim – rekao je Kleg.
Politika će se primenjivati samo „u samoj Ukrajini“, dodao je on. Nije odmah bilo jasno da li će stanovnicima drugih zemalja biti dozvoljeno da izraze svoj „bes“ i pozivaju na nasilje protiv ruskih trupa i predsednika Vladimira Putina, ili će sadržaj mržnje biti dostupan za gledanje van Ukrajine.
Nema nikakve promene u našoj politici govora mržnje što se tiče ruskog naroda. Nećemo tolerisati rusofobiju ili bilo koju vrstu diskriminacije, uznemiravanja ili nasilja prema Rusima na našoj platformi.
Prošlog meseca, Fejsbuk je revidirao svoju politiku protiv opasnih pojedinaca i organizacija, dozvoljavajući objave u kojima se hvali bataljon Azov, jedinica Nacionalne garde Ukrajine, koja uključuje tvrdolinijašne nacionaliste i otvoreno neonacističke borce.
Poslednju promenu u Metinoj politici prvi je izvestio Rojters u četvrtak, pozivajući se na interne mejlove matične kompanije Fejsbuk i Instagram. Iako je agencija prvobitno tvrdila da platforma dozvoljava govor mržnje protiv svih Rusa, kasnije je ublažila svoj članak, objašnjavajući meru koja se odnosi samo na „invaziju Rusa“ i samo Putina.
Ovaj potez izazvao je bes u Rusiji, gde je Fejsbuk zabranjen pre nekoliko dana zbog diskriminacije prema državnim i ruskim medijima. Ruski medijski nadzornik Roskomnadzor ciljao je na Instagram, a platforma bi trebalo da bude na mreži 14. marta. Generalni tužilac Rusije otišao je još dalje, tražeći od suda da Meta platforme u celini stavi van zakona, označivši je kao ekstremističku organizaciju.
Oznaka bi efektivno stavila Fejsbuk i Instagram u isti red sa stvarnim terorističkim grupama, pozivajući se na iste kazne i ograničenja. Korišćenje Fejsbuka ili drugih Meta platformi u dobroj nameri, međutim, ne bi se automatski smatralo aktom ekstremizma, objasnila je Ekaterina Mizulina, članica Građanskog veća Ruske Federacije, tela koje savetuje rusku vladu o pitanjima civilnog društva
Nulta Tačka/RT