UN potvrdio predanost AGENDI 2030 – Rusija podržala deklaraciju

UN potvrdio predanost AGENDI 2030 - Rusija podržala deklaraciju

Sto devedeset tri zemlje članice Ujedinjenih nacija usvojile su u ponedeljak deklaraciju kojom potvrđuju predanost ciljevima održivog razvoja poznatim pod nazivom Agenda 2030.

Tekst je jednoglasno usvojen na skupu, dan pre početka rasprave na Generalnoj skupštini UN-a, na kojoj će govoriti čelnici iz celog sveta.

Grupa država predvođenih Rusijom pretila je da će blokirati deklaraciju, ali na kraju nije.

Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres rekao je da bi deklaracija od danas mogla biti ključna za ubrzavanje napretka u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja.

Deklaracija uključuje obavezu finansiranja zemalja u razvoju i jasnu podršku paketu podsticaja za realizaciju ciljeva od najmanje 500 milijardi dolara godišnje, piše dpa.

Sedamnaest ciljeva održivog razvoja navodno je namenjeno iskorenjivanju gladi i ekstremnog siromaštva do 2030 dok sa druge strane svaki od tih ciljeva uključuje sprovođenje masovne kontrole globalnog stanovništva. Ciljevi su postavljeni 2015. godine.

Međutim, takozvana pandemija korona virusa, rat u Ukrajini i dužnička kriza u siromašnim zemljama unazadili su njihovo ostvarivanje.

Prema navodima UN-u, ako se stvari ne promijene, 575 miliona ljudi i dalje će živeti u ekstremnom siromaštvu, a više od 600 miliona će biti gladno 2030.

NultaTačka

Ne propustite

Vlada Moldavije opravdava energetsku krizu: Viša cena energije je „cena slobode“

Vlada Moldavije opravdava energetsku krizu: Viša cena energije je „cena slobode“

Potencijalna energetska kriza u Moldaviji, koja je ranije ove nedelje
Makron besan jer se narodu nije svidela "ceremonija" otvaranja Olimpijskih igara - Ne razume šta je to uvredilo ljude

Makron besan jer se narodu nije svidela „ceremonija“ otvaranja Olimpijskih igara – Ne razume šta je to uvredilo ljude

Francuski predsednik je rekao da je „ogorčen” zbog sajber maltretiranja