UN traže kontrolu nad poljoprivredom, krive je za globalno zagrevanje
Agencija UN za hranu ima za cilj da tokom godine pokrene plan kako bi svetski sistem ishrane postao održiviji, rekao je Rojtersu viši izvršni direktor na marginama klimatskih pregovora COP27 u Egiptu.
Plan bi pokazao kako se prehrambena industrija i poljoprivreda mogu uskladiti sa svetskim ciljem da se globalno zagrevanje ograniči na 1,5 stepeni Celzijusa, rekao je zamenik direktora Organizacije za hranu i poljoprivredu Zituni Ould-Dada.
Nadamo se da bi takav plan delovao na sličan način kao i objavljivanje izveštaja za energetski sektor od strane Međunarodne agencije za energetiku, što je podstaklo ulaganja u kompanije, projekte i tehnologije usklađene sa planom.
„To je veoma potrebno jer za energetski sektor postoje jasne mape puta koje su zaista privukle mnogo investitora… ali za poljoprivredu nemamo takvu mapu“, rekao je Ould-Dada.
Više od četrdeset investitora koji upravljaju zajedničkim iznosom od 18 biliona dolara pozvalo je FAO u junu da napravi plan za suzbijanje emisija u sektoru, koji se često zanemaruje u debatama o globalnom zagrevanju, ali je jedan od najvećih izvora emisija štetnih za klimu.
Kako je štampanje novca u SAD i Evropi izazvalo porast cena hrane na globalnom nivou, pogoršavajući nesigurnost hrane uzrokovanu navodnim „klimatskim promenama“, delegati na konferenciji bili su otvoreniji za diskusiju o tom pitanju, rekao je Uld-Dada.
„Nikada ranije nije bilo usmereno toliko pažnje na hranu i poljoprivredu. Ovaj COP27 je definitivno taj.”
Inicijativa je već privukla podršku bivšeg generalnog sekretara UN-a Ban Ki-muna i bivše šefice klimatske agencije UN-a Kristijane Figeres, a polako privlači pažnju nekih vlada, dodao je Uld-Dada.
Proizvodnja hrane čini oko trećinu globalnih emisija gasova staklene bašte i glavna je pretnja za 86% svetskih vrsta koje su u opasnosti od izumiranja, dok je stočarstvo odgovorno za tri četvrtine gubitka prašuma Amazonije kako navode.
Investitori se nadaju da će mapa puta pružiti smernice o pitanjima kao što su ograničenja emisije metana i podršku da se osigura „pravedna tranzicija“ za poljoprivrednike, rekao je Džeremi Koler, predsednik FAIRR Inicijative, organizatora kampanje koju predvode investitori.
Stočarstvo čini skoro trećinu globalnih emisija metana povezanih sa ljudskim aktivnostima, koji se oslobađaju u obliku podrigivanja goveda i kroz ispuštanje gasova, stajnjaka i uzgoja stočne hrane.