UN usvaja sporazum o sajber kriminalu – pretnja privatnosti i slobodi govora?
Generalna skupština UN-a usvaja kontroverzni ‘Sporazum o sajber kriminalu’, izazivajući zabrinutost za privatnost i slobodu govora.
Sporazum, navodno osmišljen da unapredi međunarodnu saradnju u borbi protiv sajber kriminala, izazvao je oštre kritike zbog potencijalnog ugrožavanja privatnosti i slobode govora od strane zagovornika za ljudskih prava, medijskih organizacija i tehnoloških kompanija.
Kritičari ovaj sporazum nazivaju „manjkavim“ i potencijalnim alatom za „transnacionalnu represiju.“
Među protivnicima su organizacije za ljudska prava koji tvrde da sporazum ne ispunjava međunarodne standarde. Umesto toga, omogućava državama članicama da selektivno implementiraju odredbe, što izaziva zabrinutost da bi pojedine zemlje mogle iskoristiti ove rupe za gušenje neslaganja i narušavanje privatnosti.
Uprkos kritikama, mnoge vlade i agencije za sprovođenje zakona podržavaju sporazum, ističući njegov potencijal za olakšavanje prekogranične saradnje u borbi protiv sajber kriminala. Zagovornici tvrde da će sporazum pojednostaviti razmenu dokaza, uključujući lične podatke, između država, čime će se efikasnije suprotstaviti globalnim sajber pretnjama.
Sporazum potiče iz rezolucije koju su pre pet godina podržale Rusija, Kina, Kuba i druge zemlje često kritikovane zbog kršenja ljudskih prava. Međutim, zapadne države, uključujući zemlje Evropske unije, Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo i Kanadu, nedavno su podržale ovaj dokument.
Skeptici smatraju da zapadne vlade UN-ov sporazum vide kao način za jačanje sopstvenih kontroverznih zakona o privatnosti i građanskim pravima. Tokom poslednjih godina, nekoliko zapadnih zemalja uvelo je zakone za koje kritičari tvrde da narušavaju zaštitu privatnosti pod izgovorom borbe protiv sajber kriminala.
Nulta Tačka/Mediji