Upoznajte Amazonov distopijski sistem za praćenje radnika svakog minuta njihove smene
Neslavno, Amazon kažnjava, a ponekad i otpušta radnike u skladištu za koje veruje da gube vreme na poslu. Nova dokumentacija koju je pribavio Motherboard daje detaljan uvid u to kako Amazon prati i beleži svaki minut „van zadatka“ (koji naziva TOT-time off task) pomoću radio-frekventnih ručnih skenera koje saradnici skladišta koriste za praćenje paketa kupaca.
Dokumenti, dostavljeni Nacionalnom odboru za radne odnose u sklopu spora u skladištu Amazona na Staten Islandu pod nazivom JFK8, otkrivaju da radnici mogu dobiti pismeno upozorenje za akumulaciju 30 minuta slobodnog vremena u jednom danu iako nisu imali slobodno vreme tokom jednogodišnjeg perioda. Mogu biti otpušteni ako akumuliraju 120 minuta slobodnog vremena u jednom danu ili ako su sakupili 30 minuta slobodnog vremena u tri odvojena dana u periodu od godinu dana. Primeri i uzorci tabela datih u dokumentima pokazuju da Amazon prati, do u minut, količinu vremena koje su pojedini radnici proveli u kupatilu i prekršaje kao što su „razgovor sa drugim Amazon saradnikom“, odlazak na pogrešan sprat skladišta i, kao primer, neobjašnjeni period od 11 minuta u kojem se radnik „ne seća“ šta je radio.
Skup smernica za TOT otkriva da je Amazon tražio od menadžera u JFK8 2019. da koriste alat za praćenje svake smene kako bi identifikovali „najvećeg prestupnika“, osobu koja je akumulirala najviše slobodnog vremena u smeni prema neaktivnosti na njihovom skeneru artikala. Od menadžera se tada tražilo da pita glavnog prestupnika o njegovom boravištu za svaku vremensku oznaku registrovanu u sistemu kao neproduktivnu, i da ga disciplinuje kada je to potrebno. Svaka smena „menadžera će koristiti TOT alat da identifikuje i angažuje najvećeg prestupnika po menadžeru“, kaže se u smernicama. Kao primer ovoga, Amazon prikazuje rezime kako menadžer može tražiti od svojih zaposlenih da sračunaju koliko dugo su koristili kupatilo u određeno doba dana: „Amazon saradnik razume proces. AA je izjavio da je bio u kupatilu za 10 TOT. AA je obučavan o politici TOT-a”. New York Times je prvi objavio da Amazon prati TOT „najveće prestupnike“ u JFK8.
Dok su menadžeri Amazona bili obučeni da zabeleže „glavnog prestupnika“ po smeni, mogli su da ispitaju najmanje tri radnika o njihovom boravištu po smeni, pokazuju dokumenti. Šablon za radnika koji je 17. marta 2019. registrovao 47 minuta slobodnog vremena pokazuje da je Amazonov alat registrovao pet blokova vremena kao TOT. Nakon toga je menadžer tražio od radnika objašnjenje šta je radio tokom svakog vremenskog bloka.
„18:22-18:37 – [radnik] je otišao na prvi sprat i poslat na 2. sprat“
„20:30-20:40 – [radnik] je bio u kupatilu“
„20:00-20:05 – [radnik] je imao problem [oprema], verifikovan sa [procesnim asistentom] (vreme se ne računa u TOT)“
„21:13-21:23 – [radnik] je razgovarao sa drugim [radnikom] bez identifikovanih prepreka“
„23:04- 23:15 – [radnik] se ne seća”
Prema primeru, Amazon je oprostio radniku vreme provedeno u toaletu i problem sa opremom, ali ne i vreme provedeno u odlasku na pogrešnu radnu stanicu, vreme provedeno u razgovoru sa drugim zaposlenim ili vreme za koje nisu mogli da se sete gde su bili.
U jednom od dokumenata, Amazon objašnjava saradnicima svrhu svoje politike TOT-a, rekavši da je „posvećenost radnika ispunjavanju dodeljenih zadataka kritična da bi to bila jedina kompanija na Zemlji koja je najviše orijentisana na zadovoljstvo kupaca“.
Motherboard je takođe dobio internu listu od 18 radnika u skladištu JFK8 koji su otpušteni zbog akumulacije više od dva sata TOT-a u jednom danu između 1. januara 2020. i 25. februara 2020.
Dokumenti pružaju novu jasnoću o mnogo pričanom, ali do sada netransparentnom procesu koji se koristi za nadgledanje, disciplinovanje, a ponekad i otpuštanje radnika Amazonovih skladišta širom Sjedinjenih Država. Radnici Amazonovog skladišta koji su razgovarali sa Motherboard-om kažu da nemaju uvid u to koliko su TOT-a akumulirali, i rekli su da preskaču pauze za vodu i kupatilo jer se plaše da budu disciplinovani i otpušteni. Kao drugi najveći poslodavac u zemlji, Amazonove politike produktivnosti utiču na stotine hiljada radnika.