Upoznajte PiBota, autonomnog pilota robota KOJI će uskoro zameniti ljudsku posadu (VIDEO)
Naši čitaoci znaju da da postoji brzo rešenje za nedostatak pilota u SAD, koji bi mogao potrajati do 2032. godine .
Trenutni podaci pokazuju zapanjujući jaz od 17.000 pilota. Ovaj nedostatak se može pripisati nekoliko faktora:
Prevremeni odlazak u penziju podstaknut pandemijom.
Nepopustljiva starosna granica za penzionisanje od 65 godina.
Sve manji broj pilota iz vojske.
Neprivlačna mogućnost da civili započnu karijeru pilota.
Avio-kompanije mogu da obuče samo 1.500 do 1.800 pilota godišnje. Deficit je izazvao sve vrste prekida letova, sa najnovijim od American Airlinesa .
Međutim, južnokorejski istraživači sa Korejskog naprednog instituta za nauku i tehnologiju (KAIST) razvili su „Pibota“, humanoidnog robota u prirodnoj veličini koji može da upravlja avionima i razume složene kontrole leta.
Veb stranica sa vestima o letovima Airvais Magazine objašnjava više o Pibotovim mogućnostima:
Dok svet nastavlja da se prilagođava rastućem trendu veštačke inteligencije (AI), južnokorejski naučnici su predstavili humanoidnog robota sposobnog da upravlja avionom.
Nazvan Pibot, robot u prirodnoj veličini, visok 160 cm i težak 65 kg, sposoban je da uhvati komande, pamti uputstva za avione, pa čak i da reaguje u hitnim situacijama. Opremljen je sa više kamera koje mogu da prate sisteme aviona i uslove rada.
Trenutno u razvoju od strane Korejskog naprednog instituta za nauku i tehnologiju (KAIST), istraživači su koristili Al chat botove kao što je ChatGPT da bi stvorili načine da PiBot nauči pilotske priručnike za različite avione. Robot se zatim može promeniti u alternativni okvir aviona klikom na tip. Takođe može da zapamti svetske Jeppesen aeronautičke navigacione karte, što je nemoguć zadatak za njegov ljudski ekvivalent.
PiBot takođe može da komunicira sa kontrolom letenja (ATC) i drugim ljudima u pilotskoj kabini, što znači da može da radi preko kapetana ili prvog oficira. Ovo je urađeno pomoću glasovne sinteze. Uključivanjem robota u avion, on može direktno komunicirati sa okvirom aviona.
Magazin Airwais objasnio je da je humanoidni pilot već pokazao da može bezbedno da kontroliše letelicu.
Iako je jasno da robo-pilot nije nešto što bi američka Federalna uprava za vazduhoplovstvo mogla da uvede u skorije vreme – mogao bi da privuče pažnju agencije usred najvećeg nedostatka pilota ikada.
Američke avio-kompanije tiho lobiraju kod Kongresa da im dozvoli da koriste samo jednog pilota u kokpitu umesto dva. Ali sa sve većim brojem smrtnih slučajeva pilota – neki čak i u vazduhu – treba se zapitati: da li je FAA otvorena za razmatranje mešavine pilota ljudi i robota u kokpitu?