Uprkos troškovima, Kina neće okončati sprovođenje nultog COVID-a
Komunistička partija Kine (KPK) neće uskoro okončati svoj pristup politici nultog kovida, jer legitimitet partijskog lidera sada počiva na rezultatima zdravstvene bitke, iako je to na štetu ljudskih prava.
Ovo je ono što su stručnjaci rekli tokom saslušanja 16. novembra o politici kineskog režima nultog-COVID-a koju je održala Kongresno-izvršna komisija SAD za Kinu (CECC), dvostranačka kongresna komisija.
Jandžong Huang, viši saradnik za globalno zdravlje u Savetu za spoljne odnose, rasvetlio je probleme uzrokovane produženom i strogom primenom pristupa politici KPK bez COVID-a.
Na primer, zatvaranjem ljudi u njihove domove, stanovnici su se borili da nabave hranu i druge potrepštine tokom pandemije, ostavljajući pacijentima koji nisu oboleli od COVID-a odloženo lečenje ili im je uskraćena medicinska pomoć. Ponovljena zatvaranja u susedstvu i zatvaranje škola takođe su pogoršali krizu mentalnog zdravlja u Kini.
„Udaljavanje od politike nultog-COVID-a je jedini mudar pristup da se prevaziđe ova dilema o ljudskim pravima“, rekao je Huang panelu.
Ali prema dr Rori Trueksu, docentu za politiku i međunarodne poslove na Univerzitetu Prinston, liderima KPK nije lako da preispitaju svoj odgovor na epidemije.
Razlog je, kako je rekao, zato što je strategija za suzbijanje izbijanja „lično vezana za lidera stranke koji će izgubiti status u sistemu ako politika propadne“.
Od prve epidemije COVID-19 prijavljene u Vuhanu, kineski režim se suprotstavio virusu oštrim merama društvene kontrole u nastojanju da eliminiše svaku infekciju u zajednici. Brza blokada, svakodnevno testiranje, masovni nadzor i obavezan karantin za svakoga ko se smatra rizikom su među metodama koje su zvaničnici KPK preduzeli u politici nultog COVID-19.
Tri godine kasnije, mnogi očekuju da bi komunistički režim mogao signalizirati okretanje od oštrog pristupa koji je potresao ekonomiju, podstakao frustraciju u javnosti i izolovao zemlju od ostatka sveta.
🔶 Asošiejted Pres ispravio svoj lažni izveštaj koji je mogao da započne Treći svetski rat https://t.co/bjYErfgRnU
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) November 17, 2022
Ali umesto toga, kineski lider Si Đinping je na prošlomesečnom 20. partijskom kongresu govorio o strategiji nultog COVID-19 kao najboljem načinu za borbu protiv pandemije. Tokom političkog skupa koji se održava dva puta u deceniji, Si je sebi dodelio rekordni treći mandat i postavio saveznike u najviša tela Partije za donošenje odluka.
Pristup nultom COVID-u 19, koji je sada postao prepoznatljiva politika za Sia, trebalo bi shvatiti kao političku kampanju, navodi Truek.
„Ovo je stil upravljanja koji je bio češći, naravno, u Mao eri, ali je doživeo preporod pod drugim oblikom pod Si Đinpingom. U kampanji, glavni lider najavljuje nejasan, ambiciozan politički cilj, a zvaničnicima na nižim nivoima ostaje da popune praznine i sprovode politike kako bi postigli cilj najbolje što mogu“, rekao je istraživač. „Ovaj pristup je često problematičan jer se zvaničnici nižeg nivoa bore da postignu ciljeve, falsifikuju podatke i učestvuju u učinku kako bi pokazali svoju revnost centralnom rukovodstvu.
Prema političkim ekspertima, Si je poslao poruku da nema trenutnog izlaska iz strategije suzbijanja COVID-a, jer je promovisao zvaničnike koji su verno sprovodili drakonsku politiku, a to su šef Šangajske partije Li Kiang i sekretar partije Peking Cai Ki.
„Cai Ki je sada drugorangirani član KPK i trebalo bi da preuzme funkciju premijera. To znači da je novi Stalni komitet Politbiroa, u nekom smislu, ukaljan politikom nultog COVID-a 19, i da će imati snažan interes da održi percepciju koja je bila uspešna“, rekao je on.
Dok je Peking najavio blago popuštanje nekih od svojih strogih ograničenja protiv virusa, kao što je skraćivanje vremena karantina za putnike koji dolaze, dr Trueks je rekao da je to samo „veoma mali postepeni korak“ i da ne predstavlja osnovni princip eliminacije virusa.
„Najbolje je ne potcenjivati efektnost ove [nulte-COVID] politike, koja bi vrlo lako mogla biti na nekom mestu u nekom obliku još mnogo meseci ili čak godina“, rekao je on. „Ako će doći do promena, to vraćanje će verovatno biti veoma postepeno, a ne naglo”.
Pošto se ne očekuju značajne promene politike, Sjedinjene Države bi trebalo da nastave da pomažu kineskim građanima koji žele da rasvetle pandemiju unutar Kine, rekli su zagovornici panela.
Sarah Cook, direktorka istraživanja Freedom House-a za Kinu, Hong Kong i Tajvan, pozvala je američke zvaničnike da dosledno pokreću pitanja kineske slobode štampe i političkih zatvorenika na javnim i privatnim sastancima sa kineskim kolegama.
Jedan od takvih zatvorenika savesti je Zhang Zhan, bivši advokat koji je postao novinar koji služi četvorogodišnju kaznu iza rešetaka samo zato što je izveštavao o ranoj epidemiji COVID-19 u Vuhanu.
39-godišnja Zhang otputovao je u Vuhan u februaru da snimi haotične scene koje su se odvijale u epicentru pandemije tokom početnog zatvaranja. Ona je detaljno opisala svoje posete i intervjue sprovedene u bolnicama, karantinskim centrima i Institutu za virusologiju u Vuhanu u desetinama video snimaka na mobilnom telefonu postavljenih na Jutjub, dovodeći u pitanje narativ KPK da je epidemija pod kontrolom. Zhang je kasnije optužena za „izazivanje svađa i izazivanje nevolja“, optužbu koju su vlasti često postavljale protiv disidenata i uzbunjivača.
Dosledna međunarodna pažnja mogla bi pomoći Džang i drugim zatvorenim kineskim državljanima da barem dobiju veću zaštitu, iako ih je teško osloboditi u Kini, rekao je Trueks.
„To im pomaže u zaštiti, pomaže im da dobiju medicinsku negu, dolazi do njihove porodice i da ih vide, navodi te advokate da ih vide, ponekad ih izvlači na uslovnu kaznu, i zaista može spasiti živote ljudi, čak i ako ih to ne izvlači na slobodu”.
Nulta Tačka/TheEpochTimes