Usamljenost povezana sa većim rizikom od srčanih bolesti, moždanog udara i infekcija
Nedavno istraživanje o usamljenosti, sugeriše da interakcije sa prijateljima i porodicom mogu doprineti našem zdravlju jer jačaju naš imunološki sistem i smanjuju rizik od bolesti poput srčanih bolesti, moždanog udara i dijabetesa tipa 2.
Naučnici su došli do ovog zaključka nakon proučavanja proteina u uzorcima krvi uzetim od više od 42.000 odraslih koji su učestvovali u britanskoj studiji UK Biobank. Njihovi nalazi su objavljeni u časopisu Nature Human Behaviour.
Socijalne veze igraju ključnu ulogu u našem opštem zdravlju i dobrostanje.
Dokazi sve više ukazuju na to da su i socijalna izolacija i usamljenost povezane sa lošijim zdravljem i preranim smrtnim ishodima. Uprkos tome, mehanizmi kroz koje društvene veze utiču na zdravlje ostaju nejasni.
Jedan od načina da se istraže biološki mehanizmi jeste proučavanje proteina koji cirkulišu u krvi. Proteini su molekuli koje proizvode naši geni i esencijalni su za pravilno funkcionisanje tela. Takođe, mogu poslužiti kao ciljevi za razvoj lekova, omogućavajući istraživačima da razviju nove tretmane za razne bolesti.
Tim naučnika sa Univerziteta u Kembridžu (Velika Britanija) i Univerziteta Fudan (Kina) proučavao je proteome, skup proteina, u uzorcima krvi 42.000 odraslih osoba starosti 40-69 godina. Analizirali su koji proteini su prisutni u većim količinama među ljudima koji su bili socijalno izolovani ili usamljeni, i kako su ti proteini povezani sa lošijim zdravljem.
Istraživači su analizirali socijalnu izolaciju i usamljenost prema različitim faktorima.
Socijalna izolacija se meri objektivno, na primer, da li osoba živi sama, koliko često kontaktira druge i da li učestvuje u društvenim aktivnostima. Usamljenost, s druge strane, je subjektivna i zavisi od toga kako se osoba oseća.
Kada su istraživači analizirali proteome, uzimajući u obzir faktore poput starosti, pola i socijalno-ekonomske pozadine, otkrili su 175 proteina povezanih sa socijalnom izolacijom i 26 proteina povezanih sa usamljenošću. Mnogi od ovih proteina su povezani sa upalama, virusnim infekcijama, imunološkim odgovorima, kao i sa srčanim bolestima, dijabetesom tipa 2, moždanim udarom i preranim smrtnim ishodima.
Istraživači su primenili statističku tehniku poznatu kao Mendelijska randomizacija da istraže uzročno-posledičnu vezu između socijalne izolacije i usamljenosti, sa jedne strane, i proteina, sa druge strane. Tako su identifikovali pet proteina čija se količina povećava kao posledica usamljenosti.
Profesor Barbara Sahakian sa Univerziteta u Kembridžu naglašava važnost socijalnog kontakta za očuvanje zdravlja i upozorava na rastući problem usamljenosti, koji se sve više javlja među ljudima svih uzrasta.
Ova otkrića naglašavaju zašto društvene veze igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja i zašto bi trebalo da se obezbede načini da se reši problem usamljenosti i socijalne izolacije kako bi se pomoglo ljudima da ostanu zdravi.
Nulta Tačka/Mediji