USKORO širom sveta! Amerika pokreće DIGITALNI ID SISTEM koji će donositi odluke da li uopšte možete da putujete negde
U Sjedinjenim Američkim Državama, program za procenu biometrijskih digitalnih ID sistema pod nazivom Remote Identity Validation Technology Demonstration (RIVTD), koji je pokrenut 2022. godine, sada je u završnoj fazi razvoja.
Ovaj projekat uključuje Odsek za državnu bezbednost (DHS), Upravu za bezbednost saobraćaja (TSA), Forenzičku laboratoriju za istrage državne bezbednosti (HSI) i Nacionalni institut za standarde i tehnologiju (NIST).
RIVTD je osmišljen kako bi procenio metode verifikacije identiteta prilikom fotografisanja mobilnim telefonom.
Sistem se razvija u tri faze, poznate kao „Tracks“, gde je treća i poslednja faza, koja se bavi „proverom živosti,“ trenutno u toku. Ovo obezbeđuje da se šalje pravi selfi, a ne slika digitalne ili fizičke fotografije.
Jedan od ciljeva kreatora RIVTD-a je da spreče korišćenje maski umesto „prave slike selfija u realnom vremenu,“ navode izvori.
Prve dve faze su usmerene na procenu validnosti dokumenata poput ličnih karti ili vozačkih dozvola, dok se druga faza fokusira na to da li selfiji odgovaraju fotografijama na identifikacionim dokumentima.
TSA opravdava potrebu za ovim merama kao način odvraćanja „zlonamernih aktera ili imitatora“ u svetu daljinske registracije koji koristi digitalni identitet osobe.
DHS, s druge strane, govori o „odlučivanju zasnovanom na riziku.“
„Ovakvo odlučivanje može uključivati utvrđivanje da li osoba ima pravo na određene usluge ili beneficije ili da li predstavlja poznatu ili potencijalnu pretnju,“ navodi agencija.
RIVTD je predviđen za upotrebu u REAL ID i „nasleđenim“ dokumentima. Od maja 2025. godine, putnici će morati da se pridržavaju pravila REAL ID-a na domaćim letovima u Sjedinjenim Američkim Državama.
Zahvaljujući Zakonu o modernizaciji REAL ID-a, uskoro će postojati digitalna verzija REAL ID-a.
U slučaju da se pitate šta se dešava sa biometrijskim podacima i fotografijama koje prikupi TSA, agencija navodi da se oni brišu nakon završetka procesa provere identiteta. Osim ako se ne čuvaju do dve godine.
Jedan od razloga za to je uvođenje sistema poput RIVDT-a, odnosno čuvanje podataka se opravdava potrebom za podršku „testiranju i razvoju.“