Uskoro svuda u svetu! Njujork doneo zakon o DIGITALNOM ID-u
Zakonodavci u Njujorku usvojili su Zakon o zaustavljanju eksploatacije fidova na mreži (SAFE) za decu i Zakon o zaštiti podataka o deci.
Skupštinski zakon A8148A i Zakon o Senatu S7694A (koji je postao SAFE Act) uvedeni su sa ciljem da se spreče da društvene platforme prikazuju „zavisne“ (tj. algoritamski manipulisane) fidove maloletnicima, među nizom drugih odredbi.
Sada je potrebna saglasnost roditelja da bi deca imala pristup poslednjim verzijama fidova – što zauzvrat znači da se kontroverzna verifikacija uzrasta za odrasle mora uvesti u proceduru.
Nova pravila neće zabraniti deci da pretražuju određene ključne reči, ali društvene platforme neće moći da šalju obaveštenja na njihove telefone „u vezi sa sadržajem koji izaziva zavisnost“ od ponoći do 6 ujutro – opet, to će biti moguće, ali samo uz saglasnost roditelja.
Naučnik koji je izradio američki zakon o biološkom oružju tvrdi da su vakcine protiv COVID-a oružje za masovno uništenje https://t.co/EXcIB8aLZO
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 9, 2024
Da li bi ovo mogao biti pravi podsticaj iza dva zakona – da se uvede verifikacija starosti i digitalni ID, neki skeptici bi se mogli zapitati.
Bez obzira na to, guvernerka Keti Hočul bila je u slavljeničkom raspoloženju krajem prošle nedelje najavljujući ishod za koji se zalagala, uz podršku nekih roditeljskih i studentskih organizacija. Očekuje se da će demokrata uskoro potpisati zakone.
SAFE i Zakon o zaštiti podataka o deci se reklamira kao dokaz da zakonodavci u Njujorku nisu dužni Big Tech-u – a nacrti zakona i njihovo usvajanje se opisuju kao „istorijski i transformativni“, verovatno zato što je ovo prvi skup te vrste u američkoj državi.
Šef Kartela ili vođa Naučnog Projekta | Predrag Koluvija | Mario Zna, 281 Uživo
Kako će se zakoni primenjivati i kakve će pozitivne, odnosno negativne (s obzirom na faktor verifikacije starosti) posledice imati, postaće evidentno vremenom. U međuvremenu, čelnici raznih zakonodavnih tela, državni pravobranilac i poslanici jedni drugima čestitaju i razgovaraju o novom zakonu.
Starost – i kako to odrediti (to jest, nekontroverzno, istovremeno štiteći pravo ljudi na privatnost i anonimnost) – ponovo se pojavljuje sa njujorškim Zakonom o zaštiti podataka o deci, koji kaže da se podaci koji pripadaju bilo kome mlađem od 18 godina ne mogu prikupljati, koristiti, deliti ili prodati – „osim ako ne dobiju informisani pristanak ili osim ako je to striktno neophodno za svrhu veb stranice“.
Ovde ima prostora za Big Tech, ali njihove grupe i dalje sve ovo uokviruju kao pitanje kršenja Prvog amandmana.