USLED ENERGETSKE KRIZE U FINSKOJ CENA STRUJE SKOČILA 5 PUTA A HLADNA ZIMA JE PRED VRATIMA
Izgleda da je u Finskoj problem sa snabdevanjem električnom energijom ekvivalentan onom na nivou čitave EU. Finska je poznata po uvozu energenata i zavisna je od toga, a pošto je kriza u čitavoj EU, ostaje pitanje kako će premostiti hladni talas koji se najavljuje.
Finska je podlegla energetskoj krizi pošto su domaćinstva i preduzeća početkom ove nedelje platili zapanjujućih 422 evra po MWh (uključujući poreze), ili oko pet puta više nego pre godinu dana, prema podacima sa berze električne energije Nord Pool.
Severnoevropska država koja se graniči sa Švedskom, Norveškom i Rusijom je energetski zavisna, što znači da mora da uvozi velike količine fosilnih goriva, kao što su nafta i prirodni gas. Domaći izvori proizvodnje električne energije uključuju termoelektrane, nuklearne i hidroelektrane.
Eksperti za energetiku su za RT News rekli da su rastuće cene prirodnog gasa u centralnoj Evropi pripisane naglom porastu cena struje. Stručnjaci su upozorili na vrlo malo olakšanja za finska domaćinstva i preduzeća koja bi mogla imati povećane troškove struje do sledećeg leta.
Ogroman rast evropskih cena gasa neće jenjavati uskoro. U utorak je cena gasa u holandskom TTF čvorištu, referentna cena gasa za Evropu, skočila na 100 evra po MWh.
Prema našoj prognozi, cena struje će ostati visoka zimi, ali će na proleće početi da opada. Verovatno je da neće biti tako visoka kao danas, ali ukupan nivo ostaje povišen“, rekao je portparol finske elektroenergetske kompanije Fingrid Mikko Heikkila.
“BLACKOUT” NA EVROPSKI NAČIN! ZVANIČNICI EU UPOZORAVAJU NA PREDSTOJEĆE RESTRIKCIJE DOK SE ENERGETSKA KRIZA POGORŠAVAhttps://t.co/UDJjN4QjD1
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 1, 2021
„Finska je veoma zavisna od uvoza. Zimi nam je potrebna energija iz susednih zemalja, ali ako tržište električne energije i domaća proizvodnja električne energije budu normalno radili, onda će sledeće zime biti dovoljno struje“, rekao je Heikkila.
Rast cena električne energije dolazi pošto će prosečna temperatura u zemlji ostati znatno ispod linije trenda od 30 godina do 15. decembra.
Nivo potrošnje pokazuje da će u zemlji potražnja za električnom energijom nastaviti da raste jer temperature ostaju znatno ispod proseka.
Ruski Gazprom PJSC, glavni dobavljač prirodnog gasa za Evropu, upozorio je u ponedeljak da će cene ostati povišene u narednim mesecima, nudeći vrlo malo olakšanja za domaćinstva koja greju svoje domove na gas i elektrane koje proizvode energiju na njega. Pošto je zima na severnoj hemisferi udaljena samo nekoliko nedelja, čini se da će se energetska kriza u Evropi pogoršavati.
Rastuća inflacija energije i rastuće cene hrane uzrok su „nezadovoljne zime“ širom Evrope. Čuvajte se političari EU.