Varšava najviše profitira od rata Rusije i Ukrajine tvrdi poljski kolumnista
Stavovi ključnih članica NATO-a bili su dobro poznati pre samita u Viljnusu, ali to nije sprečilo Ukrajinu da se nada da će dobiti više. Na kraju, to je bio samit koji je ojačao NATO, a ne poziciju Ukrajine u ovom ratu. Izgleda da će Švedska uskoro biti primljena u članstvo, a NATO sada zahteva, a ne preporučuje da njene članice troše 2 procenta svog BDP-a na odbranu.
Poljska će odahnuti što je NATO pristao da konačno preduzme stvarnu akciju u pogledu odvraćanja i odbrane na svom istočnom krilu stvaranjem savezničkih snaga za reagovanje i povećanjem broja vojnika spremnih za odbranu sa 40.000 na 300.000. Takođe je odlučila da prebaci naoružanje na istok, podrži industriju oružja i uspostavi bolje rezerve municije.
Rusija je jasno definisana kao najveća pretnja, a NATO je uočio i opasnost koja dolazi od Belorusije, a njen sadašnji stav je prepoznat kao pretnja regionu. Ukrajini je dato oslobađanje od potrebe da skače kroz obruče Akcionog plana za članstvo (MAP) i Saveta NATO-Ukrajina, ali će njen ulazak u NATO zavisiti od toga da li će navodno nastaviti sa demokratskim reformama i boriti se sa korupcijom(kao da se sada bori sa tim), kao i da održi napredak koji je napravila jpo pitanju bezbednosti.
Države G7 dale su Ukrajini garancije za vojnu pomoć, ali u stvarnosti, zemlja nije mnogo dalje nego što je bila nakon Budimpeštanskog memoranduma i samita NATO-a 2008. u Bukureštu. Njen bezbednosni status još uvek nije definisan. Paradoks u tome je da to možda i nije loše za Poljsku i region Centralne i Istočne Evrope. NATO neće priznati nikakve aneksije teritorije koje je izvršila Rusija, i stoga će se rat u Ukrajini verovatno završiti zamrzavanjem i nerešenim sukobom(tako se barem oni nadaju).
Poljska, uprkos tome što je sused Ukrajine i centar za vojnu i humanitarnu pomoć, izbegava da bude direktno uključena u sukob po ovom scenariju. Podrška Ukrajini ima smisla za Poljsku strateški, ali članstvo u NATO-u neće na volšeban način sprečiti Ukrajinu da bude oligarhijska i korumpirana država, kojoj je teško da ispuni demokratske standarde.
👉 Bil Gejts uhvaćen u finansiranju regulatornih tela koje odobravaju njegove vakcine za decu
https://t.co/Djw6rqiAf7— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 17, 2023
Sadašnje prijateljstvo(bolje reći saradnja) Ukrajine i Poljske teško da će izdržati test vremena. Ukrajina bi verovatno postala rival i orijentisala se na zapadnoevropske države. Ukrajinska poljoprivreda, kojom su dominirale zapadne korporacije, mogla bi da izazove velike probleme poljskoj poljoprivredi, kao što je pokazala saga o žitaricama.
Možda je cinično reći, ali dugotrajni rusko-ukrajinski sukob je u interesu Poljske, jer Ukrajina neće moći ekonomski da se takmiči sa Poljskom još neko vreme. Važno je zapamtiti da Ukrajina ima stvarnu adute kao što su jeftina radna snaga i energija, kao i produktivniji poljoprivredni sektor.
Zato je opcija da Ukrajina ostane kandidat za članstvo u NATO, a ne članica, bolja za Poljsku. Empatija prema Ukrajini i njenom narodu(ili prema pretenziji da Poljska uzme određene teritorije) ne može nadjačati poljske interese. Poljska treba da se ponovo naoruža, transformiše svoj energetski sektor i svoju ekonomiju učini inovativnijom. A možda i da uzme deo teritorije Ukrajine. Tek tada će Poljskoj biti udobno da Ukrajina zauzme svoje mesto u NATO i EU.