Vašington bi da šalje “vojne savetnike” u Ukrajinu za obuku ukrajinaca – Kenedi Mlađi upozorio: Setite se Vijetnama
Predsednički kandidat demokrata Robert F. Kenedi Mlađi upozorio je u četvrtak da je „sledeći korak eskalacije ukrajinskog rata” postavljanje vojnih savetnika Sjedinjenih Država na terenu.
On je označio nedavni članak Foreign Affairsa pod naslovom „Zašto bi Amerika trebalo da pošalje vojne savetnike u Ukrajinu: Pomoć na terenu će ojačati Kijev bez rizika od eskalacije“.
On je objavio na X-u: ,, Časopis Foreign Affairs signalizira sledeći korak eskalacije ukrajinskog rata: stacioniranje američkih vojnih savetnika na terenu. Zar su zaboravili kako smo se upleli u Vijetnam?“
Članak, koji su napisali Aleksandra Činčila, docent na Buš školi za vladu i javnu službu na Teksaškom A&M univerzitetu, i Sem Rozenberg, dr. Kandidat na LBJ školi javnih poslova na Univerzitetu Teksas i potpukovnik američke vojske u američkoj vojsci, tvrdio je da bi zapadna obuka za ukrajinske trupe mogla da dostigne više trupa ako se odvija unutar zemlje.
„Inicijativa pouzdanih vesti“ je alat za ispiranje mozga https://t.co/dJvUEAGEco
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 29, 2023
Oni su napisali:
Iako je zapadna instrukcija stigla do mnogih ukrajinskih vojnika, promašila je ogromnu većinu. To je zato što se zapadna obuka sprovodi van Ukrajine, sa lokacija širom Evrope. Ova udaljenost je ograničila koliko Ukrajinaca može pristupiti instrukciji i koliko obuka može biti prilagođena terenu Ukrajine i specijalizovanim taktikama koje su tamo potrebne. Takođe ograničava stepen do kojeg Sjedinjene Države mogu da kataliziraju trajne transformacije u ukrajinskom odbrambenom establišmentu.
Vašington bi stoga trebalo da ukine striktna ograničenja u pogledu broja osoblja američke vlade dozvoljenog u Ukrajini i početi sa stacioniranjem vojnih savetnika u zemlji iu njenom odbrambenom aparatu. Slanje savetnika povećalo bi broj ukrajinskih vojnika koji prolaze vrhunsku obuku. To bi poboljšalo razumevanje Vašingtona o materijalnim potrebama Kijeva, omogućavajući američkim kreatorima politike da fino podese pomoć koju već pružaju i pruže psihološku sigurnost Ukrajini. Pozicioniranje američkih savetnika u Ukrajini omogućilo bi Vašingtonu da bolje zagovara ključne reforme odbrane koje bi mogle da utrle put Ukrajini ka članstvu u NATO-u i EU. Savetnici bi takođe dali Sjedinjenim Državama dodatni nivo nadzora, obezbeđujući da se pomoć optimizuje i da se koristi odgovorno. I, što je kritično, angažovanje savetnika bi donelo ove rezultate po razumnoj ceni.
Činčila i Rozenberg su tvrdili da bi obuka na terenu i savetovanje „poslali moćnu poruku uveravanja Kijevu“.
„Sjedinjene Države bi slanjem sopstvenih pripadnika vojske, signalizirala Ukrajincima da je Vašington zaista posvećen da im pomogne da pobede. U dugoročnom ratu iscrpljivanja, takva psihološka podrška može se pokazati odlučujućom u pomoći Kijevu da preživi Putina“, tvrdili su oni.