Vašington bi mogao imati novu telefonsku liniju za zločine iz mržnje gde će stanovnici moći da prijave netoleranciju
Vašington bi mogao imati novu telefonsku liniju za zločine iz mržnje već 2025. zahvaljujući nedavno usvojenom zakonu.
Senatski predlog zakona 5427, koji je sponzorisao senator Havijer Valdez, iz Sijetla, uspešno je prošao u Predstavničkom domu u sredu uz jednoglasnu podršku demokrata i većinsku republikanske opozicije. U zakonu se navodi da će kancelarija državnog tužioca „nadzirati telefonsku liniju za zločine iz mržnje i netoleranciju drugih grupa koji se dešavaju tokom radnog vremena i koja je posvećena pomoći ljudima koji su bili meta ili pogođeni zločinima iz mržnje i incidentima netolerancije“.
Dežurna linija bi prvenstveno „identifikovala lokalne pružaoce usluga i kulturološki specifične usluge“ sa fokusom na „istorijski nedovoljno tretirane zajednice“. Pored toga, kancelarija bi osnovala savetodavni komitet sa „raznolikim i inkluzivnim predstavljanjem“ koji bi pružao savete i pomoć.
Priprema se sukob neviđenih razmera, istorija sveta će se promeniti, Mario Zna 263, Uživo
U zakonu se navodi da pilot program telefonske linije mora biti razvijen i implementiran u najmanje tri okruga Vašingtona do jula 2025. godine, a program dostupan svim okruzima do januara 2027. Do jula 2027. godine, kancelarija državnog tužioca će biti u obavezi da pruži informacije o zločinima iz mržnje i incidentima netolerancije prijavljenim dežurnoj liniji sa godišnjim izveštajem dostupnim javnosti.
Sledeća faza SOCIJALNO BODOVANJE! Evropski parlament ODOBRIO uvođenje DIGITALNOG NOVČANIKA https://t.co/o5gUD2XoVN
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 2, 2024
Sada ide na sto guvernera Džeja Inslija da se potpiše zakon.
Senatski zakon 5427 ranije nije prošao Državni Senatski komitet za načine i sredstva 2023. godine, a kritičari su napali zakon kao „telefonsku liniju“ koja podstiče ljude da „unovče“ zločine iz mržnje na osnovu jedne od odredbi zakona.
„Kancelarija državnog tužioca može da obezbedi nadoknadu licima na meti ili pogođenim zločinima iz mržnje i incidentima netolerancije tako što će odvojiti sredstva iz Vašingtonskog budžeta za zločine iz mržnje i incidente netolerancije, utvrđenom u odeljku 3 ovog zakona, do maksimalno 2.000 dolara po licu koje je na meti ili je pogođeno konkretnim zločinom iz mržnje ili predrasudama, u zavisnosti od dostupnosti sredstava na računu i uslova ovog zakona“, navodi se u originalnom predlogu zakona.
Najnoviji predlog zakona Senata nije uključivao upućivanje na nadoknadu za „pogođene“ osobe.
Zakonodavci Vašingtona su 2019. godine odobrili stvaranje kategorije zločina iz mržnje, koja je definisala takav zločin kao zločin u kome počinilac namerno ili zlonamerno nanosi fizičku povredu drugoj osobi na osnovu rase, pola, seksualne orijentacije, vere, nacionalnosti i drugih identiteta.
Prema kancelariji državnog tužioca, zločini iz mržnje se smatraju krivičnim delima klase C u državi za koje je kazna do pet godina zatvora i/ili novčana kazna od 100.000 dolara. Žrtve zločina iz mržnje takođe mogu pokrenuti građanske tužbe protiv počinilaca za naknadu štete do 100.000 dolara, zajedno sa advokatskim honorarima.