Vašington nervozan zbog sletanja misterioznog ruskog aviona u Pjongjang
Ruski „misteriozni avion“ primećen u Severnoj Koreji čini Vašington nervoznim nakon što je Kim Džong Un posetio Rusiju kako bi se ovog meseca sastao sa predsednikom Vladimirom Putinom. Veruje se da su dvojica lidera, koje Zapad smatra „odmetnutim“ akterima, razgovarali i možda potpisali sporazum o oružju u trenutku kada je Moskvi potrebno više municije za vojne operacije u Ukrajini.
Pozivajući se na sajt za praćenje avijacije FlightRadar24, Blumberg ga je opisao kao neplanirani ruski vojni VIP avion koji je sleteo u Pjongjang ranije ove nedelje.
Letelica je bila u prestonici Severne Koreje dva dana, međutim, obe zemlje su prećutale njenu namenu. Mogao je da prevozi još jednu rusku odbrambenu delegaciju na visokom nivou .
„Repni broj na avionu ukazuje na to da je to isti avion koji je Rusija poslala Severnoj Koreji u avgustu, samo nekoliko dana nakon što je ministar odbrane Sergej Šojgu otputovao u Pjongjang i bio ga je vodio Kim kroz kolekciju najnovijeg naoružanja njegove zemlje“, primetio je Blumberg .
Zapad strahuje da je to bio deo unapređenja sporazuma o transferu tehnologije i oružja između dve zemlje, koje su obe oštro sankcionisane od strane SAD, takođe usred napora da se one izoluju na svetskoj sceni.
Severna Koreja gotovo da nije imala međunarodni vazdušni saobraćaj otkako je zatvorila svoje granice na početku pandemije početkom 2020. godine . Dolazak dva leta u razmaku od manje od dva meseca naglašava saradnju između dve zemlje, koja se zbližila dok su SAD i njeni partneri pokušavali da ih izoluju međunarodnim sankcijama.
Kimovo putovanje u Rusiju, koje je završeno tek nedavno, trajalo je dve nedelje. To je uključivalo obilaske ruskih vojnih tehnoloških postrojenja, uključujući fabriku aviona u ruskom gradu Komsomolsk-na-Amuru.
Vašington je tokom sukoba u Ukrajini u različitim tačkama optuživao Severnu Koreju za snabdevanje ruske vojske dodatnom artiljerijskom municijom. Američki obaveštajci su u nedavnoj prošlosti tvrdili da su pošiljke vozova između dve zemlje uključivale tajne zalihe municije, ali nešto što nije dokazano.
Dve zemlje zapravo dele malu granicu. Nedavno su se pojavile optužbe da je grupa Vagner, koja je sada u sukobu sa Moskvom nakon pobune u junu i nakon smrti Jevgenija Prigožina, kupila velike količine oružja i opreme od vlade Kim Džong Una.