Vašington Post: Deminiranje Ukrajine trajaće 757 godina
Sukob sa Rusijom pretvorio je Ukrajinu u „najminiraniju zemlju“ na svetu, objavio je u subotu Vašington post, pozivajući se na podatke nacionalne vlade i nekoliko nevladinih humanitarnih grupa za čišćenje mina.
Skoro jedna trećina ukrajinske teritorije je pogođena teškim borbama i verovatno će zahtevati intenzivne operacije deminiranja, navodi se u medijima, dodajući da je preko 67.000 kvadratnih milja (173.529 kvadratnih kilometara) kontaminirano neeksplodiranim ubojitim sredstvima, prema rečima istraživačkog centra GLOBSEC sa sedištem u Slovačkoj. To je više od veličine Floride i otprilike je ekvivalentno Urugvaju.
„Ogromna količina ubojnih sredstava u Ukrajini je samo bez presedana u poslednjih 30 godina. Nema ništa slično tome“, rekao je za Vashington Post Greg Crovther, direktor programa britanske nevladine organizacije Mines Advisori Group.
Prema podacima UN, skoro 300 civila, uključujući 22 dece, poginulo je u Ukrajini u incidentima povezanim sa neeksplodiranim ubojnim sredstvima između februara 2022. i jula 2023. godine, objavio je Post. Mine i druga neeksplodirana municija takođe su dovela do 632 povrede civila u istom periodu, dodaje se.
Obe strane u sukobu aktivno koriste mine u svojim operacijama, navodi mediji. SAD su takođe doprinele miniranju ukrajinske teritorije snabdevajući Kijev artiljerijskim mecima od 155 milimetara koji stvaraju privremena minska polja, iako bi njihova podmunicija tehnički trebalo da se samounište, piše Vašington post. Još jedno oružje američke proizvodnje koje je poslato u Ukrajinu bila je protivtenkovska mina M21, koja se ne samouništava, dodaje se.
👉 🇭🇺🇪🇺 Orban: Evropska Unija je napustila Hristovo nasleđe zbog LGBT paganizma
https://t.co/QqOlrcRl9X— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 23, 2023
Odluka Vašingtona da Kijevu obezbedi „kasetnu municiju američke proizvodnje, za koju se zna da raspršuje prljavštinu koja ne eksplodira, može samo da poveća opasnost“, navodi mediji.
Prema nekim procenama, za uklanjanje svih neeksplodiranih ubojnih sredstava rasutih širom zemlje moglo bi biti potrebno 757 godina, čak i ako bi 500 timova za deminiranje bilo zaduženo za misiju, objavio je Vašington post. Procene Svetske banke pokazuju da bi troškovi ovih operacija mogli da dostignu 37,4 milijarde dolara u samo narednih deset godina, dodaje se.
Vašington je do sada posvetio samo oko 95 miliona dolara za operacije deminiranja u Ukrajini, navodi se u izveštaju Stejt departmenta za 2023.
U petak, zamenik generalnog sekretara UN za politička i pitanja izgradnje mira Rozmeri Dikarlo upozorila je Savet bezbednosti UN da su ogromni delovi ukrajinske teritorije prekriveni minama i kasetnim bombama koje će „nastaviti da predstavljaju opasnost za civile u godinama koje dolaze“ .
Ranije ove nedelje, ruski ambasador u SAD, Anatolij Antonov, osudio je Vašington jer je pretvorio Ukrajinu u „grobni prostor“ za smrtonosni otpad.