Večni Rat: Lideri zemalja G7 se zavetovali na večnu podršku Ukrajini u ratu sa Rusijom
Obeležavajući 1.000 dana od početka ruske Specijalne Vojne Operacije u susednoj Ukrajini, lideri zemalja G7 su se obavezali da će podržavati Kijev „koliko god bude potrebno“.
Na nagovor italijanske premijerke Đorđe Meloni, čija zemlja trenutno kontroliše rotirajuće predsedništvo G7, lideri Grupe sedam država Kanade, Francuske, Nemačke, Italije, Japana, Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Država usvojili su saopštenje u kom se obavezuju na „trajnu podršku Ukrajini“.
U saopštenju G7 je rekao : „Mi, lideri Grupe sedam (G7), ponovo potvrđujemo našu nepokolebljivu podršku Ukrajini koliko god je potrebno. Solidarno doprinosimo njenoj borbi za suverenitet, slobodu, nezavisnost, teritorijalni integritet i njegovu obnovu. Prepoznajemo, takođe, uticaj ruske agresije na ugrožene ljude širom sveta.
„Posle 1.000 dana rata, prepoznajemo ogromnu patnju koju je pretrpeo narod Ukrajine. Uprkos ovim teškoćama, Ukrajinci su pokazali otpornost i odlučnost bez premca u odbrani svoje zemlje, kulture i naroda.
„Rusija ostaje jedina prepreka pravednom i trajnom miru. G7 potvrđuje svoju posvećenost nametanju ozbiljnih troškova Rusiji kroz sankcije, kontrolu izvoza i druge delotvorne mere. Mi smo ujedinjeni sa Ukrajinom.”
Obaveza dolazi usred napora novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa da posreduje u mirovnom sporazumu između Rusije i Ukrajine. Prema izveštajima medija , Tramp će tražiti kompromis koji bi uključivao nastavak zapadnog naoružavanja Ukrajine i patroliranje treće strane demilitarizovanom zonom u zamenu da Kijev pristane da ustupi teritoriju Moskvi i odustane od traženja članstva u NATO-u na određeni period.
Uprkos tome što nije uspeo da povrati teritoriju koju trenutno kontrolišu Rusi, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski zahteva od Moskve da u potpunosti povuče svoje snage, uključujući i sa poluostrva Krim.
Zelenski je u subotu rekao da će nastojati da „učini sve što je u našoj moći da završi ovaj rat sledeće godine“ i da sukob treba da se okonča „diplomatskim putem“.
Međutim, u očiglednom napadu na nemačkog kancelara Olafa Šolca — koji je u petak razgovarao sa Putinom prvi put posle nekoliko godina — ukrajinski lider je pozvao da zapadne sile uključe Ukrajinu u bilo kakve pregovore i da stanu iza Kijeva kako bi povećale uticaj.
„Pregovori između Ukrajine i Rusije su mogući pod uslovom da Ukrajina ne stoji sama protiv Ruske Federacije, pod uslovima da je Ukrajina jaka. Kakvi su to pregovori u kojima jednostavno razgovarate sa ubicom?“ rekao je on za državni medij Ukrinform.
Osvrćući se na izbor Donalda Trampa, Zelenski je rekao da je „odnos Amerike prema Ukrajini veoma važan“.
Prema italijanskom emiteru RAI, poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski podržao je ovaj stav, rekavši da ne može biti odluke o Ukrajini bez Ukrajine. Sikorski je takođe rekao da će „najvažniji razgovori o ovoj krizi biti održani u Varšavi” sledeće nedelje na sastanku alijanse Francuske, Nemačke i Poljske „Vajmarski trougao”.
Poljski ministar je takođe rekao da će sastanku prisustvovati i predstavnici EU, Italije, Ujedinjenog Kraljevstva i Ukrajine, koji bi potencijalno mogao da vidi da se evropske sile obavežu na nastavak finansiranja rata čak i ako novoizabrani predsednik Tramp pokuša da povuče sredstva za prisiljavanje Kijeva za pregovarački sto.