Velika Britanija: Kralj i premijer se suočavaju sa zahtevima da plate 200 milijardi funti odštete za ropstvo
Britanski kralj Čarls III i premijer Kir Starmer suočavaju se sa zahtevima da plate 200 milijardi funti odštete zbog uloge svoje zemlje u trgovini robljem.
Grupa karipskih zemalja tražiće reparacije od kralja i britanskog premijera za transatlantsku trgovinu robljem kada budu prisustvovali samitu Komonvelta kasnije ovog meseca.
Mejl onlajn izveštava: Grupa od 15 karipskih vlada jednoglasno se složila da stavi na sto reparacije za ropstvo na sastanku šefova vlada Komonvelta na Samoi 21. oktobra.
To dolazi nakon što je premijer Barbadosa rekao Ujedinjenim nacijama da bi reparacije za ropstvo i kolonijalizam trebalo da budu deo novog „globalnog resetovanja“.
Globalna šizofrenija, trguje se ljudskim dušama | Stefan Gajić | Mario Zna, 298 Uživo
Mia Motli, koja predvodi zahteve zemalja Zapadne Indije, sastala se sa kraljem u Londonu ranije ovog meseca radi razgovora uoči skupa Komonvelta 56 zemalja.
Gospođa Motli je pohvalila Čarlsa što je pre dve godine izjavio da je ropstvo „razgovor čije je vreme došlo“, iako je Bakingemska palata odbila da otkrije sadržaj njihovih poslednjih „privatnih razgovora“.
Pozivi dolaze nakon kontroverzne odluke premijera da preda ostrva Čagos Mauricijusu ranije ovog meseca, potez koji je doveo do strahovanja za budućnost britanske kontrole nad drugim strateškim teritorijama, uključujući Foklandska ostrva i Gibraltar.
Ministar spoljnih poslova Dejvid Lami – koji potiče od porobljenih ljudi – opisao je kako su njegovi preci slušali „laži imperijalizma dok su u okovima pokradeni i izbačeni iz svojih domova i pretvoreni u robove“.
Otišli na koncert završili na frontu! Ukrajinska vojska hapsi mladiće na sred nastupa i šalje pravo u smrt (VIDEO) https://t.co/JXA1Ag3NE5
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 13, 2024
Takođe je kontroverzno podržao demonstrante koji su srušili statuu trgovca robljem Edvarda Kolstona u Bristolu i bacili je u luku pre četiri godine. Desetine drugih spomenika trgovcima robljem i kolonijalistima uklonjeno je nakon protesta Black Lives Matter.
Procene verovatne nadoknade za reparacije za britansku umešanost u ropstvo u 14 zemalja kreću se od 206 milijardi funti do neverovatnih 19 biliona funti. Veću cifru prošle godine je naveo sudija UN-a Patrik Robinson, koji je to nazvao „potcenjivanjem“ štete prouzrokovane trgovinom robljem.
Robinson je rekao da je zapanjen što zemlje koje su uključene u ropstvo misle da mogu da „zakopaju glavu u pesak“ po tom pitanju, dodajući: „Kada država počini nezakonit čin, dužna je da plati reparacije“.
Zahtevi dolaze usred sve većeg republikanskog raspoloženja na Karibima. Gospođa Motli smenila je kraljicu sa mesta šefa države Barbadosa 2021. godine, a Jamajka je obećala da će napustiti monarhiju do sledeće godine.
Gospođa Motli je opisala svoju zemlju kao „dom modernog rasizma“ zahvaljujući britanskoj vladavini iz 1625. godine i kaže da dug Velike Britanije njenoj zemlji iznosi 3,7 biliona funti.
Nulta Tačka/MailOnline