VELIKI RESET: Veštačka inteligencija ChatGPT treba da UČESTVUJE u vlasti
Vlada bi trebalo da koristi sisteme veštačke inteligencije kao što je ChatGPT kako bi pomogla u vođenju zemlje, tvrdi britanski ministar nauke.
Poslanica Mišel Donelan, ministarka vlade za administraciju Konzervativne partije u Britaniji, rekla je da AI aplikacije kao što je Chat GPT imaju veliki potencijal i da zvaničnici ne bi trebalo da se plaše prihvatanja tehnologije koja će im pomoći da upravljaju državom.
Pridružite nam se – https://t.me/nultatacka
To dolazi kada veštačka inteligencija postaje sve popularnija u drugim delovima Evrope, a premijer Rumunije je prošle nedelje otkrio ono za šta tvrdi da je prvi svetski savetnik vlade za veštačku inteligenciju.
Donelan, čija je profesionalna pozadina u marketingu za World Wrestling Entertainment (WWE), navodno veruje da AI tehnologija može imati ulogu u pomoći u upravljanju, rekavši da je sada na zvaničnicima da shvate kako najbolje da iskoriste slične chatbot-ove u radu vlade.
„Nikada ne treba da se plašimo ovih tehnologija. Trebalo bi da ih prigrlimo“, rekla je ministar za Telegraf.
Donelan je dodala da, iako ne vidi ideju kao dobru da AI bude angažovana u savetodavnoj ulozi, ili na način koji formira vladu ili državnu politiku o nekim pitanjima, verovatno postoje i drugi načini na koje bi zvaničnici mogli da koriste tehnologiju.
👉 Ženi u Poljskoj preti pet godina zatvora zbog hvaljenja Putina i ruske vojne intervencije u Ukrajini https://t.co/qXskdH5SKk
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 6, 2023
„Moramo da razmislimo o tome koja je upotreba ChatGPT-a… kao što bi to učinila i svaka druga organizacija“, rekla je ona, dodajući da bi organizacije van vlade takođe trebalo da spremno prihvate chat botove kako bi povećale svoju produktivnost.
„Mislim da će ove vrste tehnologije stvoriti potpuno nova radna mesta i to u oblastima o kojima nismo ni razmišljali, a gde nas ovo vodi je neograničeno“, rekla je ona — iako se za sada čini verovatnije da će zameniti radna mesta ljudi nego što će ih stvoriti.
„Naravno da nam je potrebna regulativa, potrebne su nam mere zaštite. Ali nikada ne treba da se plašimo ovih tehnologija. Trebalo bi da ih prihvatimo i iskoristimo kako bi mogli da dovedu do otvaranja radnih mesta ovde u Velikoj Britaniji”.
Čini se da Donelanin stav da privatne organizacije treba da koriste čet-botove u svojim operacijama ne dele svi, jer veliki broj preduzeća u Ujedinjenom Kraljevstvu i izvan njih upozoravaju osoblje da izbegavaju korišćenje ChatGPT-a zbog bezbednosti i drugih briga.
Drugi su u međuvremenu izrazili zabrinutost zbog levičarske pristrasnosti ChatGPT-a, koji često odbija da hvali ličnosti na desnici iz straha da će biti „neprikladni“ dok je otvoreno spreman da podrži levičarske ciljeve.
Bez obzira na to, poverenje ministra nauke u novu tehnologiju veštačke inteligencije, kao što je ChatGPT, čini se da je deo rastućeg trenda u Evropi, sa brojnim zakonodavcima na kontinentu koji su naizgled raspoloženi za sve veću upotrebu veštačke inteligencije.
Nicolae Ciuca, premijer Rumunije, čini se da je u avangardi ovog novog trenda, sa premijerom koji je predstavio svoj kabinet njihovom novom robotskom kolegi, Jonu, tokom događaja za štampu prošle nedelje.
Rumunski premijer koristi veštačku inteligenciju za savetovanje kabineta
Najavljen kao prvi vladin savetnik za veštačku inteligenciju, Jon je navodno dizajniran od strane istraživača u zemlji da pomogne vladinim zvaničnicima da procene stavove šire javnosti, koja će moći da komunicira sa neljudskom inteligencijom preko vladine veb stranice, Tvitera, ili — u budućnosti — nekoliko lokacija iz stvarnog života koje tek treba da budu objavljene.
Prema Ciucau, građani Rumunije bi trebalo da vide svoju „obavezu“ da komuniciraju sa Jonom, a premijer je rekao da je takva interakcija potrebna kako bi se bot u potpunosti angažovao na svojoj novoj poziciji.