Veruj medicini?! Nakon što je 80 dece umrlo od sirupa protiv kašlja obustavlja se izvoz
Indija je obavezala da izvoz sirupa za kašalj bude dozvoljen tek nakon što se podvrgnu testovima u vladinim laboratorijama.
Novo pravilo, koje stupa na snagu 1. juna, usvojeno je nakon što je prošle godine umrlo 18, odnosno 66 dece u Uzbekistanu i Gambiji, nakon što su im, kako se izveštava, davani sirupi za kašalj indijske proizvodnje. Smrt je izazvala zabrinutost u vezi sa bezbednosnim standardima indijske farmaceutske industrije vredne 41 milijardu dolara.
„Izvoz sirupa protiv kašlja biće dozvoljen… pod uslovom da se izvozni uzorci testiraju i da se izda sertifikat o analizi koji izdaje bilo koja od (naznačenih) laboratorija od 1. juna 2023. godine“, navodi se u saopštenju Generalnog direktorata za spoljnu trgovinu . . Cirkular se tumači kao napor indijske vlade da proveri kvalitet sirupa za kašalj pre nego što se izveze.
Federalno ministarstvo zdravlja i porodične zaštite će se udružiti sa državnim vladama i izvoznicima kako bi osiguralo nesmetanu implementaciju nove politike.
👉 Republikanci protiv planova SZO za ‘globalno upravljanje’ u hitnim slučajevima https://t.co/z03ete3IC7
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 22, 2023
Prošlog oktobra, Svetska zdravstvena organizacija (SZO) izdala je globalno upozorenje protiv sirupa za kašalj koje proizvode indijski proizvođači nakon što su otkriveni slučajevi kontaminacije na Maršalovim ostrvima i Mikroneziji, odmah nakon smrti dece u Gambiji i Uzbekistanu.
U upozorenju SZO nije precizirano da li se neko razboleo u dve pacifičke nacije nakon upotrebe lekova. Međutim, globalno zdravstveno telo saopštilo je da je testiralo uzorke Guaifenesin TG sirupa, koji proizvodi kompanija KP Pharmachem Ltd iz Pendžaba, a test je pokazao „ neprihvatljive količine dietilen glikola i etilen glikola“. Oba ova jedinjenja su toksična i neprikladna za ljudsku ishranu.
SZO je povezala četiri sirupa protiv kašlja koje proizvodi Mejden Pharmaceuticals sa smrću 66 dece od oštećenja bubrega u Gambiji. Iako su indijska vlada i proizvođač negirali optužbe, vlasti su u martu preduzele kaznene mere protiv druge farmaceutske kompanije.
Indija je ukinula licencu za proizvodnju kompanije Marion Biotech nakon što su njeni sirupi protiv kašlja povezani sa smrtnim ishodom 18 dece u Uzbekistanu. Američka administracija za hranu i lekove (FDA) takođe je prošlog meseca otkrila da je Global Pharma Healthcare sa sedištem u Tamil Nadu, proizvođač kapi za oči, povezan sa tri smrtna slučaja i ozbiljnim infekcijama u SAD. Kompanija je optužena za kršenje nekoliko bezbednosnih normi.
Indija je izvezla sirupe za kašalj u vrednosti od 17 i 17,6 milijardi dolara u 2021-22 i 2022-23, respektivno. Indija je na globalnom nivou najveći snabdevač generičkim lekovima i pokriva preko 50% potražnje za raznim vakcinama, uključujući i protiv Covid-19. Zemlja snabdeva 40% svih generičkih lekova koje uvoze SAD i 25% onih koje uvozi Velika Britanija. Indija je rangirana na trećem mestu po obimu farmaceutske proizvodnje i na 14. što se tiče vrednosti. Robusna farmaceutska industrija u zemlji ima oko 3.000 farmaceutskih kompanija i oko 10.500 proizvodnih jedinica.