Verujte „nauci“… koja je upravo povukla 11.000 „recenziranih“ radova
To je još jedan podsetnik zašto slepo „verovati nauci“ možda nije uvek najbolji potez.
217-godišnji naučni izdavač Wiley navodno je „recenzirao“ više od 11.000 radova za koje je utvrđeno da su lažni, a da to nije primetio. Časopis je nazvan „besmislenim“, napisala je australijska blogerka Džo Nova na svom blogu prošle nedelje.
„To nije samo prevara, to je industrija“, rekla je ona. „Ko bi znao da su akademski časopisi industrija vredna 30 milijardi dolara?“
Prema objavi Nove, profesionalne službe za varanje koriste veštačku inteligenciju da prave naizgled „originalne“ akademske radove kombinovanjem reči. Na primer, termini kao što je „rak dojke“ pretvoreni su u „opasnost za grudi“, a „naivni Bajesov“ klasifikator se pretvara u „lakoverni Bajes“.
Slično tome, u jednom radu, kolonija mrava je bizarno preimenovana u „podzemnu jezivu puzavu državu“.
Zloupotreba terminologije proteže se i na mašinsko učenje, gde se ‘slučajna šuma’ na hiroviti način prevodi kao ‘nepravilna šuma’ ili ‘proizvoljna šuma’.
Nova piše da šokantno, ovi radovi prolaze kroz recenziju bez ikakvog rigoroznog ljudskog nadzora, dozvoljavajući da se ogromna greška, poput pretvaranja „lokalne prosečne energije“ u „normalnu teritorijalnu vitalnost“, provuče.
Studija: Fajzerova vakcina protiv COVID-19 povezana sa „rakom krvi“ https://t.co/wu7bCLyawH
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 27, 2024
Izdavač Wiley je priznao da su lažne aktivnosti učinile 19 njegovih časopisa toliko kompromitovanim da se moraju zatvoriti. Kao odgovor, industrija razvija AI alate za otkrivanje ovih falsifikata, što je neophodan, ali obeshrabrujući razvoj. Nova piše:
Pad u Wiley-u je počeo pre nekoliko decenija, ali je uhvaćen kada je potrošio 298 miliona dolara na egipatsku izdavačku kuću pod nazivom Hindawi. Mogli bismo reći da se nadamo da nijedna beba nije povređena zbog lažnih radova, ali znamo da loša nauka već ubija ljude. Ono što nam treba nisu „recenzirani“ radovi, već stvarna debata uživo licem u lice. Tek kada najbolji sa obe strane budu morali da odgovore na pitanja, sa podacima ćemo dobiti pravu nauku:
U martu je NYSE otkrio pad prihoda od istraživanja od 9 miliona dolara nakon što je bio primoran da „pauzira“ objavljivanje takozvanih časopisa „posebnih izdanja“ zbog svog Hindawi impresuma, koji je kupio 2021. za 298 miliona dolara.
U saopštenju se navodi da je program Hindawi, koji se sastojao od oko 250 časopisa, „privremeno obustavljen zbog prisustva kompromitovanih članaka u određenim posebnim izdanjima“.
Mnogi od ovih sumnjivih radova navodno su ozbiljne medicinske studije, uključujući ispitivanje rezistencije na lekove kod novorođenčadi sa upalom pluća i vrednost MR skeniranja u dijagnozi ranog oboljenja jetre. Uključeni časopisi su uključivali markere bolesti, BioMed Research International i Computational Intelligence and Neuroscience.
Problem postaje samo još veći. Nedavna eksplozija veštačke inteligencije još više podiže ulog. Istraživač sa Univerzitetskog koledža u Londonu je nedavno otkrio da je više od 1 odsto svih naučnih članaka objavljenih prošle godine, oko 60.000 radova, verovatno napisano sa AI.
U nekim sektorima je još gore. Skoro jedan od svakih pet naučnih radova objavljenih u poslednje četiri godine možda nisu napisali ljudi.
U Australiji, ABC je izvestio o ovom pitanju, odražavajući zabrinutost zbog smanjenja poverenja javnosti u univerzitete, na koje se sve više gleda kao na preduzeća, a ne kao obrazovne institucije. Ovakvu percepciju podstiču incidenti u kojima univerziteti, vođeni finansijskim podsticajima, zanemaruju akademske prevare.
Jezgro naučne zajednice je nagrizeno, pogoršano entitetima kao što je ABC Science Unit, koji umesto da ispituje sumnjiva istraživanja, često ih štite.
Ova degradacija koja je u toku zahteva prelazak sa tradicionalnog kolegijalnog pregleda na rigorozne debate uživo, obezbeđujući odgovornost tako što će ljudi argumentovati svoje slučajeve u realnom vremenu.
U decembru 2023. godine, Nature je objavio da je više od 10.000 radova povučeno u 2023. – novi rekord.