Veštačka inteligencija bi uskoro mogla da zameni SUDIJE u sudnici
Veštačka inteligencija bi mogla da zameni sudije u nekim sudskim sporovima u Velikoj Britaniji u budućnosti, rekao je viši britanski sudija.
Džefri Vos izrazio je uverenje da bi veštačka inteligencija mogla da se koristi da zameni ljudske sudije u nekim sudskim predmetima u Ujedinjenom Kraljevstvu u budućnosti.
Viši sudija je ohrabrio pravnu profesiju u zemljama da nastavi sa korišćenjem generativne veštačke inteligencije — kao što je ChatGPT — i unutar i van sudnice, što je pozicija koja se čini u suprotnosti sa drugima u tehnološkom sektoru koji su upozorili da istraživanje treba zaustaviti sve dok propisi ne sustignu napredak.
Govoreći u Lincolns Innu u sredu, Vos je, međutim, rekao da bi londonski privredni sudovi posebno trebalo da se bave upotrebom veštačke inteligencije sa velikim interesovanjem, opisavši da se tehnologija već pokazala sposobnom da se bavi pitanjima u okviru pravne profesije.
👉 Teorije zavere? Direktorka CDC-ja sada priznaje: Vakcinisani jednako šire virus kao nevakcinisani https://t.co/4WIJbtwKxO
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 23, 2023
„Verovatno ste svi videli da kada je GPT-3.5 ne tako davno polagao pravosudne ispite (američke, pretpostavljam) da je došao u donjih 10 procenata, ali kada ih je GPT-4 polagao tek nedavno, došao je u najboljih 10 odsto “, rekao je on dok se obraćao publici u okviru serije Meknerovih predavanja.
„Ovo pokazuje brzinu kojom se razvija generativna AI. Možda to ukazuje na to da postoji realna mogućnost da veštačka inteligencija postane inteligentnija i sposobnija od ljudi“, dodao je on. „Očigledno je da će ovaj napredak uticati na pravni svet koliko i na bilo koji drugi deo našeg društva.
Konkretno, viši sudija se osvrnuo na visoke troškove privrednih predmeta pred sudskim sistemom Ujedinjenog Kraljevstva, rekavši da bi donošenje odluka AI u nekim sudnicama u Ujedinjenom Kraljevstvu moglo na kraju učiniti sistem građanskog pravosuđa u zemlji i jeftinijim i bržim za preduzeća, omogućavajući da se odluke donose do kojih je došlo lakše.
„Ako London želi da zadrži svoje mesto izborne destinacije za sudske sporove i arbitražu, biće imperativ da se prihvate digitalne inovacije i veštačka inteligencija da bi se radilo ono što najbolje radi, naime da se bavi složenom masom materijala“, tvrdi on.
„Centralni element svakog procesa rešavanja sporova je identifikovanje pitanja ili pitanja koja dele strane“, nastavio je Vos. „Ovde bi generativna AI možda mogla da pomogne. Možda bi moć veštačke inteligencije mogla da identifikuje, iz mase složenih činjenica i transakcija, stvarna pitanja koja dele strane i koja zahtevaju rešenje.
👉 Sve je više svedočenja o NLO-u, šta se to dešava iznad naših glava? Aleksandar Anđelković večeras UŽIVO u podcastu Mario Zna https://t.co/GQOU7oxExf
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 22, 2023
Ovakvom ubrzanju, dodao je viši sudija, verovatno bi doprinelo samo povećanje digitalnih valuta — i izdatih Centralne banke i kriptovaluta — što će olakšati utvrđivanje prirode, vrednosti i vremenskog okvira transakcija zbog toga što se one evidentiraju na blockchain koji se lako može referencirati.
On je takođe rekao da takvo automatizovano donošenje odluka treba da bude jasno označeno, pri čemu Vos takođe vidi mogućnost žalbe na odluku ljudskom pravosuđu kao uslov da bi se takva promena sprovela.
„Večeras ne nudim nikakav nacrt reformi“, rekao je on. „Ali siguran sam da će London, ako želi da ostane na čelu rešavanja međunarodnih privrednih sporova, morati brzo da se pozabavi ovim i drugim fundamentalnim pitanjima parničnog i arbitražnog postupka.