Veštačka inteligencija predviđa izume koji će najviše promeniti život i koji će se desiti u narednih 50 godina
AI je predvideo izume koji će najviše promeniti život i koji će se desiti u narednih 50 godina, uključujući sve od računarstva do poljoprivrede.
S obzirom na to da tehnologija trenutno napreduje, teško je predvideti kako će izgledati sledeća godina – a kamoli narednih pet decenija.
Ali iako je lako osećati se uplašeno usponom mašina, postoje mnogi aspekti veštačke inteligencije koji bi mogli da idu u našu korist.
Zamolili smo OpenAI-jevog četbota sa veštačkom inteligencijom ChatGPT da napravi predviđanje o izumima koji će najviše promeniti živote koji će se desiti u narednih 50 godina, a rezultati su bili prilično zapanjujući – i ne, nije reč samo o napretku u robotici, iako to postoji.
„Predviđanje tačnih budućih izuma i tehnologija u narednih 50 godina je veoma spekulativno, jer uključuje brojne varijable i neizvesnosti“, rekao nam je četbot.
„Međutim, na osnovu trenutnih trendova i oblasti u nastajanju, evo nekih potencijalnih izuma i tehnologija koje bi mogle da promene život i koje bi mogle imati značajan uticaj u narednim decenijama.
Očekuje se da će AI nastaviti da se razvija, što će dovesti do otkrića u oblastima kao što su obrada jezika, kompjuteri i mašinsko učenje. Ovo bi moglo da unese revoluciju u industrije u rasponu od zdravstvene zaštite i transporta do zabave i obrazovanja.
Kvantno računarstvo
Kvantni računari imaju potencijal da rešavaju složene probleme mnogo brže od klasičnih računara. Kako istraživanje napreduje, možemo biti svedoci otkrića u kriptografiji, optimizaciji, otkrivanju lekova i nauci o materijalima.
Inovacije obnovljive energije
Uz rastuću zabrinutost za klimatske promene, verovatno će biti značajan fokus na obnovljivim izvorima energije. Napredak u tehnologijama solarne energije, vetra i skladištenja energije može dovesti do održivije i čistije budućnosti.
Genetski inženjering i personalizovana medicina
Napredak u tehnologijama za uređivanje gena kao što je CRISPR-Cas9 mogao bi da napravi revoluciju u zdravstvu. Personalizovana medicina zasnovana na genetskom sastavu pojedinca može postati češća, omogućavajući ciljanije tretmane i poboljšanu prevenciju bolesti.
Mikrobiolog: „Stavljaju hemikalije koje izazivaju rak u kovid vakcine“https://t.co/Cz16LCVKvg
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 18, 2023
Istraživanje i kolonizacija svemira
Pošto privatne svemirske kompanije dobijaju na zamahu, moglo bi biti pojačanih napora da se istraže i kolonizuju druga nebeska tela poput Marsa. Ovo bi moglo otvoriti put novim naučnim otkrićima, korišćenju resursa i potencijalu za multiplanetarna društva.
Interfejsi mozga i računara (BCI)
BCI bi mogli omogućiti direktnu komunikaciju između ljudskog mozga i mašina, što bi dovelo do napretka u protetici, virtuelnoj stvarnosti, pa čak i potencijalu za poboljšanje kognitivnih sposobnosti.
Napredak Interneta stvari (IoT).
Internet stvari će verovatno nastaviti da se širi, povezujući različite uređaje i sisteme, što će dovesti do poboljšane automatizacije, efikasnosti i povezanosti u oblastima kao što su pametni gradovi, transport i zdravstvena zaštita.
Proširena stvarnost (AR) i virtuelna stvarnost (VR)
Očekuje se da će AR i VR tehnologije značajno napredovati, transformišući način na koji komuniciramo sa digitalnim sadržajem, zabavom i obrazovanjem. Ove tehnologije takođe mogu imati primenu u obuci, terapiji i komunikaciji na daljinu.
Napredna robotika
Robotika i automatizacija će nastaviti da napreduju, što će dovesti do poboljšanih sposobnosti u oblastima kao što su proizvodnja, zdravstvo, poljoprivreda i istraživanje. Kolaborativni roboti, egzoskeleti i autonomna vozila su samo nekoliko primera.
Održiva poljoprivreda i proizvodnja hrane
Da bi se odgovorilo na rastuću globalnu populaciju i ekološke izazove, verovatno će biti povećan fokus na prakse održive poljoprivrede, vertikalnu poljoprivredu, meso uzgojeno u laboratoriji i inovativne tehnologije proizvodnje hrane.
Međutim, ChatGPT je upozorio da su predviđanja upravo takva i da su zavisna od brojnih faktora tokom narednih pola veka.
„Važno je napomenuti da su ova predviđanja spekulativna i podložna promenama na osnovu različitih faktora kao što su naučna otkrića, društvene potrebe, ekonomski uslovi i nepredviđena otkrića“, dodao je četbot.
„Budućnost je puna mogućnosti i uzbudljivo je videti koji će izumi i tehnologije oblikovati naše živote u narednih 50 godina.