Veštačka inteligencija preko noći šokirala ceo svet za razliku od pronalaska struje i interneta
Uspon veštačke opšte inteligencije – koji se sada smatra neizbežnim u Silicijumskoj dolini – doneće promenu koja je „redova veličine“ veća od svega što je svet do sada video, kažu posmatrači. Ali da li smo spremni?
AGI — definisan kao veštačka inteligencija sa ljudskim kognitivnim sposobnostima, za razliku od uže veštačke inteligencije, kao što je ChatGPT koji hvata naslove/tekstove — mogao bi da oslobodi ljude sitnih zadataka i uvede novu eru kreativnosti.
Ali takva istorijska promena paradigme bi takođe mogla da ugrozi radna mesta i izazove nepremostiva socijalna pitanja, upozoravaju stručnjaci.
Prethodni tehnološki napredak od električne energije do interneta pokrenuo je snažnu društvenu promenu, kaže Sići Čen, izvršni direktor startap kompanije Runway u San Francisku.
„Ali ono što sada gledamo je sama inteligencija… Ovo je prvi put da smo u mogućnosti da stvorimo samu inteligenciju i povećamo njenu količinu u univerzumu“, rekao je on za AFP.
Promena će, kao rezultat, biti „redova veličine veća od svake druge tehnološke promene koju smo ikada imali u istoriji“.
A takva uzbudljiva, zastrašujuća promena je „mač sa dve oštrice“, rekao je Čen, predviđajući korišćenje AGI za rešavanje klimatskih promena, na primer, ali i upozoravajući da je to alat kojim želimo da budemo što „upravljiviji“.
Upravo je objavljivanje ChatGPT-a krajem prošle godine ono što je dugo sanjanu ideju o AGI-u približilo stvarnosti za jedan ogroman korak.
OpenAI, kompanija koja stoji iza generativnog softvera koji izbacuje eseje, pesme i računarski kod na komandu, ove nedelje je objavila još moćniju verziju tehnologije koja njime upravlja — GPT-4.
👉 🐓🦠 Spremni za novu pandemiju? Mediji najavljuju NOVI SOJ Ptičjeg gripa koji će zaključati ceo svet https://t.co/XcD7vrxCNl
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 21, 2023
Kaže da tehnologija neće moći samo da obrađuje tekst već i slike i proizvodi složeniji sadržaj kao što su pravne žalbe ili video igrice.
Kao takav, „pokazuje performanse na nivou čoveka“ na nekim merilima, saopštila je kompanija.
Uspeh OpenAI, podržan od strane Microsoft-a, pokrenuo je svojevrsnu trku u naoružanju u Silicijumskoj dolini dok tehnološki giganti nastoje da svoje generativne AI alate podignu na viši nivo – iako su i dalje oprezni da čet-botovi izađu iz koloseka.
Digitalni asistenti Microsoft-a i Google-a sa AI-om već mogu rezimirati sastanke, izraditi e-poruke, kreirati veb stranice, kreirati reklamne kampanje i još mnogo toga — dajući nam uvid u ono za šta će AGI biti sposoban u budućnosti.
„Previše vremena trošimo na naporan rad“, rekao je Jared Spataro, potpredsednik Microsoft korporacije.
Sa veštačkom inteligencijom Spataro želi da „ponovo otkrije dušu posla“, rekao je tokom prezentacije Majkrosofta u četvrtak.
Veštačka inteligencija takođe može da smanji troškove, kažu neki.
Britanski pejzažni arhitekta Džo Perkins je tvitovao da je koristio GPT-4 za projekat kodiranja, za koji mu je „veoma dobar” programer rekao da će koštati 5.000 funti i da će trajati dve nedelje.
„GPT-4 je isporučio isto za 3 sata, za 0,11 dolara“, napisao je na Tviteru. “Iskreno zapanjujuće”.
Ali to postavlja pitanje pretnje ljudskim poslovima, pri čemu je preduzetnik Čen priznao da bi tehnologija jednog dana mogla da izgradi startup poput njegovog – ili još bolju verziju.
„Kako ću zaraditi za život, a da ne budem beskućnik?“ upitao je i dodao da računa da će se rešenja pojaviti.