Veštačka piletina odobrena za ishranu AMERIKANACA
Amerikancima će sada biti dostupna piletina uzgojena u laboratoriji, ministarstvo poljoprivrede SAD-a dalo je odobrenje za sintetičko pileće meso proizvedeno od životinjskih ćelija, trenutno ovu vrstu mesa proizvode dve kompanije sa sedištem u Kaliforniji.
Upside Foods i Good Meat dobili su zeleno svetlo od savezne inspekcije potrebne za prodaju životinjskih proizvoda u SAD.
Njihove proizvode, poznate kao piletina koja se uzgaja od životinjskih ćelija u laboratoriji, američka administracija za hranu i lekove je u novembru ocenila bezbednim za ljudsku upotrebu.
Za razliku od postojećih zamena za meso, koje koriste biljne proteine da oponašaju teksturu i ukus životinjskih proizvoda, ova nova vrsta sintetičkog mesa se uzgaja u čeličnim rezervoarima koristeći ćelije koje potiču od žive životinje, oplođenog jajeta ili drugog biološkog materijala životinjskog porekla.
👉 EU i transrodna terapija za decu https://t.co/VHYNMxAesQ
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 22, 2023
Proizvođači se nadaju da će jednog dana dopuniti, ako ne i u potpunosti zameniti, sortu uzgajanu na farmama kao ekološki prihvatljivija i moralno neosporna alternativa.
Uprkos ovoj ambiciji, meso uzgojeno u laboratoriji ostaje izuzetno skupo za supermarkete, rekao je za Asošijeted pres Rikardo San Martin, direktor Kalifornijskog univerziteta u Berklijevoj laboratoriji Alt:Meat. Ni Upside nor Good ne bi rekli novinarima koliko bi trenutno koštao jedan pileći kotlet napravljen u laboratoriji, samo insistirajući da je eksponencijalno pao od kada su prvi put krenuli u potragu za sintetizacijom savršene živine.
Kompanije planiraju da za sada zaobiđu pitanje potrošačkih cena tako što će se udružiti sa vrhunskim restoranima, prodajući svoju sintetičku piletinu kao luksuznu robu u Bar Crenn u San Francisku i neimenovanom restoranu u Vašingtonu.
Na kraju, nadaju se da će se prodavati po sličnoj ceni kao i vrhunska organska piletina, oko 20 dolara.
Anketa AP-NORC sprovedena u februaru pokazala je da polovina odraslih Amerikanaca reklo je da je malo verovatno da će probati meso uzgojeno u laboratoriji.
Samo 18% je bilo izuzetno ili vrlo verovatno da će to probati, dok je preostalih 30% reklo da je donekle verovatno.
Dok je većina kritičara navela svoj primarni razlog za gađenje kao „zvuči čudno“, skoro polovina je takođe zabrinuta za bezbednost takvih proizvoda.
👉 Meteorolog priznaje da američka vojska menja vremenske prilike- https://t.co/LRGixLrGXz
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 22, 2023
Pošto će njihovi početni ciklusi proizvodnje biti ograničeni, Upside kaže da može da uzgaja samo oko 30000 kg „pilića“ u svojoj laboratoriji u Emerivilleu godišnje, nedostatak potražnje još nije problem.
Direktorka Upside-a Ejmi Čen, koja je priznala „faktor bolesti“ koji je inherentan ideji mesa uzgojenog u laboratoriji, rekla je za AP da većina ljudi koji probaju proizvod njene kompanije dođe na tu ideju, tvrdeći da je „najčešći odgovor koji dobijamo: „Oh, ima ukus kao piletina.”
Paralelno sa porastom sintetičkog mesa, gradovi poput Njujorka i Londona aktivno podstiču stanovnike da smanje potrošnju stvarnog mesa, navodeći uticaj na životnu sredinu.
Gradonačelnik Njujorka Erik Adams nedavno je najavio kontroverzni program koji ograničava upotrebu mesa i mlečnih proizvoda u javnim ustanovama.