VEŠTAČKI NOS! Naučnici napravili senzor za biometrijsku identifikaciju daha
Danas se osoba može identifikovati po otisku prsta, zenici oka ili licu, ali napredak ne miruje, a Japanski naučnici nude novi metod autentifikacije. Razvili su biometrijski sistem zasnovan na senzoru koji prepoznaje ljude po sastavu izdahnutog vazduha. U kombinaciji sa tehnologijom mašinskog učenja, ovaj „veštački nos“ je skoro 98% tačan.
U ovom dobu informacija i tehnologije, biometrijska autentifikacija je kritičan način „zaštite vredne imovine“. Od uobičajenih, osumnjičenih za otiske prstiju, otiske dlanova, glasova i lica, do manje uobičajenih opcija akustike uha i vena prstiju, postoji niz biometrijskih podataka koje mašine mogu da koriste da bi vas identifikovale.
„Sve ove metode su zasnovane na fizičkoj jedinstvenosti svakog pojedinca, ali nisu potpuno pouzdane. Fizičke karakteristike mogu biti kopirane ili čak poremećene traumom, objasnio je Chayanut Jirayupat sa Univerziteta Kjušu, jedan od istraživača. „Nedavno se pojavila nova klasa biometrijske autentifikacije koja koristi jedinstveni hemijski sastav daha svake osobe za identifikaciju pojedinca.
Koncentracija isparljivih jedinjenja iz kože može da bude čak nekoliko delova milijardi ili trilion, dok jedinjenja koja se izdahnu iz daha mogu ići čak i do delova miliona“, nastavlja Jirayupat. „U stvari, ljudski dah već se koristi za identifikaciju da li osoba ima rak, dijabetes, pa čak i kovid. Analiza je pokazala da se 28 komponenti daha može koristiti za autentifikaciju.
Ništa nije SLUČAJNO- Depopulacija je u toku a TRANSHUMANISTI imaju plan kako da ZAMENITE DECU!
Na osnovu toga, razvili su niz olfaktornih senzora sa 16 kanala, od kojih je svaki mogao da identifikuje specifičan opseg jedinjenja. Podaci senzora su zatim prosleđeni u sistem mašinskog učenja kako bi se analizirao sastav daha svake osobe i razvio profil koji će se koristiti za razlikovanje pojedinca.
Nakon testiranja sistema na uzorcima daha od šest ljudi, istraživači su pronašli prosečnu tačnost identifikacije od 97,8%. Ovaj nivo se nije promenio ni kada se broj uzoraka povećao na 20, a grupu su činili ljudi različite nacionalnosti, pola i starosti.
Biometrijska autentifikacija sve više zamenjuje tradicionalne lozinke. Inženjeri iz Sjedinjenih Država poboljšali su metod utvrđivanja identiteta uzorka ćelija prstiju dodajući još jednu dimenziju tim dvema. Novi biometrijski sistem ima grešku samo od 1% .
NultaTačka/BorbaZaIstinu