Vlada kao jedini izvor istine: Španija predlaže zakon koji zahteva od uticajnih društvenih medija da javno objavljuju ispravke postova
Centralna vlada Španije sprema se da uvede zakon koji bi zahtevao od uticajnih društvenih medija i digitalnih platformi da javno objavljuju ispravke postova, sa ciljem da se spreči širenje „dezinformacija“ na mreži.
„Mi građani imamo pravo da se branimo od profesionalnih prevaranata“. Ova izjava dolazi od veoma uticajnog člana vlade premijera Pedra Sančeza, koji je dugo tvrdio da je žrtva kampanja dezinformacija.
Ministar pravde Feliks Bolanjos najavio je usvajanje preliminarnog nacrta zakona koji reguliše pravo na ispravku. Ovo novo zakonodavstvo proširiće se izvan tradicionalnih medija – kao što su novine, televizija i radio – i uključiće onlajn influensere koji imaju više od 100.000 pratilaca na jednoj platformi ili 200.000 na više platformi.
Nakon petodnevnog zatvora u aprilu, tokom kojeg je premijer Sančez razmišljao o svom mandatu i razmišljao o ostavci, pojavio se sa „planom demokratske obnove“. Ovaj plan ima za cilj da ojača pravo na istinite informacije. Razmišljanje o ostavci došlo je nakon što je sudija Huan Karlos Pejnado pokrenuo postupak protiv Sančesove supruge, Begonje Gomes, na osnovu pritužbe za koju vlada tvrdi da je ukorenjena u prevarama.
Nemačka policija vršila racije po kućama i hapsila ljude optužene za „vređanje” političara na internetu https://t.co/Ownoo0Qtha
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 26, 2024
Dok se Bolanjos uzdržao od pominjanja konkretnih slučajeva, njegova upotreba fraza poput „imamo pravo“ suptilno je povezala predloženi zakon sa incidentima koji utiču na samu vladu. On je istakao da je novi zakon, koji će proći kroz fazu konsultacija pre nego što stigne u parlament, osmišljen da zameni zastarele zakone iz 1984. godine, vreme pre nego što je postojao internet.
„Ovi ljudi imaju širi domet informacija koji je širi od mnogih tradicionalnih medija, a postoje profesionalni prevaranti i lažovi koji svakodnevno „prljaju“ našu javnu debatu lažima i neistinama“, rekao je Bolanjos.
Zakon takođe ukida zahtev da se zahtevi za ispravku upućuju direktorima medija, koje ponekad može biti teško identifikovati. Ispravka mora da sadrži obaveštenje da su informacije izmenjene, da navede tačne detalje i vezu do originalnog sadržaja.
„Mi otežavamo život onim ljudima koji svakodnevno lažu i šire obmane“, rekao je Bolanjos.
To zaista dobro zvuči a jedini je problem ko će odlučivati šta je istina a šta su dezinformacije pošto se takva praksa ubrzo pretvori u brutalnu cenzuru.