Vlada Ujedinjenog Kraljevstva tražila od Tvitera i Fejsbuka da „podese“ algoritme tokom Covida
Bivši ministar zdravlja Ujedinjenog Kraljevstva Met Henkok, zvaničnik koji je bio na čelu britanske bitke protiv Covida, izgleda da se nije osećao kao da je uradio dovoljno 2020. i 2021., pa je bio „prinuđen“ da se „poboljša“ i da izmuze pandemijsku kravu pisanjem knjige o toj „bitci“.
Ali on nije radio sam, pošto je imao koautorku, Izabel Oukšot, za koju izveštaji kažu da se zapravo protivi Henkokovoj politici i da je skeptik što se tiče zaključavanja.
A sada, Oukšot, koja je imala pristup zvaničnim dokumentima i Henkokovim beleškama razmenjenim sa „svim ključnim akterima u britanskoj priči o Covid-19“ – kako se navodi u reklamnom prilogu knjige – napisala je svoju „priču“, članak zasnovan na saradnji objavljenoj od strane Spectator-a, čiji sadržaj crpi iz materijala korišćenog za knjigu.
Oukšot piše o „ključnim lekcijama“ koje uključuju otkrića o detaljima britanske politike vakcina i maski, ali i o mehanizmima za suočavanje sa neistomišljenicima, posebno na mreži.
Prema rečima novinara, Henkok je one koji se nisu slagali sa njim u vezi sa situacijom zaista smatrao „ludim i opasnim“ i, što je još važnije, osobama koje „treba da budu zatvorene“.
🔶 Ari Emanuel: CRNCI I JEVEREJI DA SE UJEDINE protiv belaca https://t.co/a2qMpkYcZq
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 13, 2022
Sudeći po članku, njegov „odgovor“ na onlajn skepticizam je zapravo došao čak i pre samih ograničenja usled pandemije. Henkok je bez problema otkrio da je u januaru 2020. njegov specijalni savetnik već bio u razgovoru sa Tviterom o načinima da se „podese“ algoritmi platforme.
Još jedan gigant društvenih medija je kooptiran nešto kasnije, i to lično od strane Henkoka, kada je stupio u kontakt sa bivšim britanskim premijerom i političarem Nikom Klegom – sada predsednikom za globalna pitanja u Meti.
Kleg, koji je u to vreme bio potpredsednik Fejsbuka za globalne poslove i komunikacije, navodno je „rado prihvatio“.
I prema Oukšot, Henkokovo odeljenje zajedno sa kancelarijom kabineta (premijer i vlada), „iskoristilo je punu moć države da slomi pojedince i grupe čiji su stavovi viđeni kao pretnja javnom prihvatanju zvaničnih poruka i politike“.
Kabinet je zatražio pomoć jedinice koja je ranije radila na gušenju uticaja Islamske države (ISIS) da se sada obračuna sa „anti-vakserima“, piše ona i napominje da politika nulte tolerancije nije poštedela lekare, naučnike, i akademike, poput onih koji stoje iza Velike Baringtonove deklaracije.
Čak ni tada premijer Boris Džonson nije bio tako vatreni „gušilac neslaganja“ kao Henkok, sugeriše Oukšotin spis.
TEŠA TEŠANOVIĆ U PODKASTU MARIO ZNA! NE PROPUSTITE