Vlada Velike Britanije će učiniti nezavisne medije ilegalnim prema novom zakonu o terorizmu
Britanska vlada proširuje definiciju „terorizma“ kako bi uključila sadržaje nezavisnih medija koji razotkrivaju korupciju unutar vlade.
Predlog koji je predstavio sekretar za zajednice Majkl Gouv predvodi kampanju da se „podrivanje britanskih vrednosti“ proglasi krivičnim delom u Britaniji.
Reclaimthenet.org izveštava: Verovatno da pokriva sve političke i ideološke osnove, Gouv pominje i „islamističke“ i „krajnje desničarske“ organizacije i njihove štetne aktivnosti koje prolaze ispod radara kao razlog zašto je trenutno razumevanje ekstremizma „preusko“.
Ali čini se da nema konsenzusa o ovome u kabinetu, jer neki ministri izražavaju bojazan da mnoge grupe zauzimaju stav o nekoliko pitanja – kao što su one koje se protive zatvaranju, verske organizacije koje su protiv abortusa, homoseksualnih brakova, transrodne žene na mestima označenim za žene, „radikalne“ studentske grupe, itd. – mogle bi da budu uhvaćene u ovu proširenu „mrežu za primenjivanje definicije“.
Problem u tome je što ove grupe sada rade zakonito, prema Zakonu o ravnopravnosti iz 2010.
A ako se definicija takođe učini primenljivom, čak bi i političke stranke, poput Škotske nacionalne partije, mogle da završe na pogrešnoj strani novih pravila, kažu izveštaji.
Svetski Ekonomski Forum poziva na hitno udruživanje VLADA i TEHNOLOŠKIH kompanija za borbu protiv “dezinformacija” https://t.co/jL49hZQIDY
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 10, 2024
Trenutno je ekstremizam u Velikoj Britaniji definisan (od 2011) kao „glasno ili aktivno suprotstavljanje osnovnim britanskim vrednostima, uključujući demokratiju, vladavinu zakona, slobodu pojedinca i međusobno poštovanje i toleranciju različitih vera i uverenja“.
Ova definicija nije propisana zakonom, što znači da efektivno sprečava samo vladu i druga administrativna tela da rade sa takvim grupama ili da ih finansiraju.
Ali Gouv želi da to „popravi“ tako što će širu definiciju učiniti zakonskom.
Da bi se to postiglo, sadašnji paragraf bi dobio ovaj dodatak:
„Promovisanje ili unapređenje bilo koje ideologije koja ima za cilj da preokrene ili podrije sistem parlamentarne demokratije Ujedinjenog Kraljevstva, njene institucije i vrednosti; ili ugrožava prava pojedinaca ili stvara permisivno okruženje za radikalizaciju, zločine iz mržnje i terorizam.”
Umesto samo „šire definicije“, ovo se čita kao direktno i zabrinjavajuće nejasno.
A kada neki politički predstavnici, među njima i poslanici, pokušaju da napišu zakon oko samog koncepta „britanskih vrednosti“, postaje jasno da zagonetka definisanja takvih stvari na svima prihvatljiv način postaje nemoguća misija.
„Šta uopšte znači podrivati britanske vrednosti” kada ne postoji konsenzus – a svakako ni pravna definicija – o tome šta su te vrednosti?“, rezimirala je poslanica Mirijam Kejts.