Vlasnik Tvitera Ilon Mask obavezao se na primenu predstojećeg zakona EU o cenzuri
Otkako je preuzeo Tviter, Ilon Mask je bio na udaru raznih političkih i medijskih moćnika, i teško je bilo očekivati da će EU propustiti ovu vrstu lova na veštice.
Sada se čini da Mask umiruje briselske birokrate obećavajući da će njegova kompanija za društvene mreže poštovati zakone EU osmišljene za borbu protiv „dezinformacija i govora mržnje“.
Ovo proizilazi iz intervjua koji je Mask dao kanalu France 2, a prema izveštajima, on je to ovako formulisao (intervju je, kao što je običaj u kontinentalnoj Evropi, sinhronizovan na lokalni jezik, a ne titlovan):
„Ako se donesu zakoni, Tviter će poštovati zakon“.
Zakon na koji se, čini se, poziva, odgovarajući na pitanje, jeste Zakon o digitalnim uslugama (DSA), koji je već na snazi i počinje da se primenjuje 25. avgusta.
U osnovi reguliše moderiranje sadržaja – ili, neki bi rekli, cenzuru – na vebu.
EU svakako nije od onih koji bi to tako nazvali – umesto toga se koristi pozitivan narativ da se opiše zakonodavstvo, kao nešto što će naterati velike platforme da zaštite potrošače i „smanje štetu“.
👉 Bivši producent CNN-a Džon Grifin osuđen na 19 godina zatvora zbog pedofilije https://t.co/cbmiyDTxv1
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 22, 2023
Bez obzira na njegovu stvarnu tržišnu poziciju i broj korisnika – u poređenju sa pravim Big Tech gigantima – EU sada smatra Tviter „veoma velikom“ platformom, i stoga je sadržaj koji se tamo postavlja je „fer igra“ po pravilima DSA.
Ali izgleda da Mask govori da se umili i jednima i drugima, na način koji bi mogao da zadovolji entuzijaste slobode govora, ali pozitivno razbesni zvaničnike EU – naime, uklonio je Tviter iz grupe kompanija društvenih medija koje su prethodno pristale na „kodeks protiv dezinformacija“.
Formalno je to dobrovoljna obaveza – ali u stvarnosti je uvedena kao nešto čemu bi se ove kompanije ili povinovale – ili inače bi nestale.
Evropska komisija nema samo komesara za „vrednosti i transparentnost” – već i zamenicu, Veru Jurovu, koja je oštro opisala Maskovu odluku da odustane od „dobrovoljnog kodeksa” kao odabiranje stvari „na teži način” i usmeravanje ka „konfrontaciji“ sa blokom.
(Toliko o „dobrovoljnoj“ prirodi svega toga, eh.)
Govoreći za France 2, čini se da je Mask bio kontradiktoran, možda namerno.
Evo nekih stvari koje je rekao:
„Tviterov cilj je da ima dobre interakcije sa mnogo različitih gledišta, promovisanje boljeg razumevanja između ljudi iz različitih političkih partija ili različitih zemalja“ – i – „Želim da Tviter bude sila dobra u civilizaciji“.