Vlasti iz Poljske traže od EU da zaustavi trgovinske privilegije za Ukrajinu
Pravila za Kijev treba da se vrate na onakva kakva su bila pre sukoba sa Moskvom, rekao je poljski premijer
Varšava želi da EU ukine pravila preferencijalne trgovine koja su data Kijevu nakon početka sukoba sa Rusijom, rekao je poljski premijer Donald Tusk novinarima u četvrtak, usred pritiska na protestima poljoprivrednika širom zemlje.
Tusk je rekao da će se na predstojećim sastancima sa evropskim liderima – uključujući onaj u četvrtak sa šeficom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen na kongresu Evropske narodne partije u Bukureštu – zalagati za promene kako bi zaštitio tržište i proizvođače Poljske i EU.
„Pod promenama podrazumevamo potrebu da se manje-više vratimo na pravila koja su važila u trgovini sa Ukrajinom i drugim trećim zemljama pre izbijanja rata“, rekao je on.
OVO SE NE PROPUŠTA! NEVEROVATNA PRIČA KOJA ĆE PODIĆI PRAŠINU NA BALKANU
Ubrzo nakon početka ruske vojne operacije u Ukrajini, Evropska komisija je privremeno ukinula sve dažbine i kvote na ukrajinsku robu na period od godinu dana, sa ciljem da se omogući da se kijevski poljoprivredni proizvodi isporučuju na svetska tržišta. Međutim, veliki deo ponude je preplavio istočnoevropska tržišta i destabilizovao cene.
Brisel je 2023. produžio meru za još godinu dana, uprkos protestima poljoprivrednika iz celog bloka, koji su tvrdili da preferencijalni tretman Ukrajine stvara nelojalnu konkurenciju i ugrožava njihov život.
Komitet za trgovinu Evropskog parlamenta podržao je u četvrtak predlog da se ponovo produži specijalni trgovinski režim za Ukrajinu do juna 2025. Odluku će trebati konačno odobrenje na zasedanju Evropskog parlamenta u aprilu.
U međuvremenu, Varšava je jednostrano zaustavila uvoz ukrajinske hrane, nakon protesta poljskih farmera – koji su skoro u potpunosti blokirali granične prelaze sa Ukrajinom kako bi sprečili ulazak bilo kakvog žita.
Fajnenšel tajms je u sredu objavio da je Ukrajina pristala da prihvati određena trgovinska ograničenja sa EU kako bi okončala svoj spor sa Poljskom. Međutim, Kijev je zahtevao da u zamenu blok zabrani uvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, posebno žitarica, iz Rusije i Belorusije.
Varšava je izrazila podršku zahtevu Kijeva, a Tusk je u ponedeljak najavio da će takve mere podržati i Litvanija. Prema zvaničnim podacima, poljski uvoz prehrambenih proizvoda iz Rusije iznosio je oko 380 miliona dolara 2023. godine, u poređenju sa 1,8 milijardi dolara uvoza iz Ukrajine.