Vlasti Švajcarske oduzele dete roditeljima koji svojoj maloletni ćerci nisu dozvolili da promeni pol: Ovo čeka i nas
Švajcarski par preduzima pravne radnje da povrati starateljstvo nad svojom 16-godišnjom ćerkom, koju im je država oduzela prošle godine nakon sporne dijagnoze rodne disforije. Tvrde da su lekari pokušavali da daju blokatore puberteta njihovoj ćerki bez njihovog pristanka. Roditelji su već potrošili desetine hiljada evra na sudske sporove.
Roditelji sada rade sa hrišćanskom pravno zastupničkom grupom Alijansa za odbranu slobode (ADF) u pravnom slučaju da dovedu svoju ćerku kući, sa ciljem da stvori presedan protiv uticajne evropske transrodne ideologije. Roditelji se žale na sudski nalog za pribavljanje dokumenata koji bi njihovoj ćerki omogućili da podnese zahtev za promenu „zakonskog pola“ u matičnoj knjizi.
UŽIVO! SREDA OD 20h! OVO SE NE PROPUŠTA! ČOVEK KOJI JE POBEDIO SMRT
Iskušenje je počelo 2021. godine kada je njihova tada 13-godišnja ćerka, poznata samo kao „C“ da bi zaštitila svoj identitet, rekla porodici da želi da „pređe“ u muško, uprkos tome što ranije nije pokazivala „nikakve znakove“, navodi se u saopštenju. Devojčica je ranije imala druge probleme sa mentalnim zdravljem.
Posle konsultacija u lokalnoj bolnici u Ženevi, „C“ je zvanično dijagnostikovana rodna disforija, uprkos tome što se privatni psihijatar angažovao od strane porodice koji se ne slaže sa dijagnozom. Lekari su roditeljima rekli da njihova ćerka treba da uzima blokatore puberteta, što su roditelji odbili, birajući umesto toga da dobiju privatnu mentalnu zdravstvenu zaštitu za svoje dete.
Njeni roditelji veruju da je na stanje njihove ćerke uticala izolacija i vreme provedeno na internetu tokom pandemije.
„C“ je zatim zatražila „društvenu tranziciju“ (promeni imena i zamenica) u svojoj privatnoj školi – opet, protivno želji njenih roditelja. Cass Review, objavljen u Velikoj Britaniji ranije ove godine, pokazuje da ‘socijalna tranzicija’ često otvara put nepovratnim fizičkim intervencijama kao što su blokatori puberteta, hormonsko lečenje i hirurške promene u telu.
U proleće 2023. godine, školski psiholog koji je video tinejdžerku tvrdila je da se plaši „samoubilačkih radnji“ ako „C“ ne bude dozvoljeno da „pređe u tranziciju“ i upozorila je organe za zaštitu dece. Škola je takođe bila u kontaktu sa dobrotvornom organizacijom za transrodne osobe, Le Refuge.
Nakon sastanka između roditelja i agencije za zaštitu dece Service de Protection des Mineurs (SPMI)—na kojem su roditelji optuženi za zlostavljanje jer nisu pristali na ono što su vlasti predložile—„C“ je im je oduzeta, hospitalizovana i smešten u vladino sklonište.
U izjavama za štampu, porodica je okrivila „savez između škole, Švajcarske agencije za zaštitu dece i švajcarske bolnice u Ženevi“ za uticaj na njihovu ćerku protiv njihovih želja. Takođe su rekli da se transrodna dobrotvorna organizacija Le Refuge zalagala za promenu pola deteta.
„Bili smo jasni sa školom, da ne verujemo da je na školi da socijalno transformiše našu ćerku. Saznali smo da je školski psiholog ulazio i hranio moju ćerku materijalima, stavljajući je u kontakt sa Le Refugeom“, rekli su roditelji .
Promena pola za maloletne tinejdžere je regulisana u Švajcarskoj od strane švajcarskog pedijatrijske endokrinološkog i dijabetičarskog društva (SPED). Propisi dozvoljavaju da se saglasnost roditelja poništi nakon zakonskog odobrenja.
„Osećam se nemoćno“, rekla je majka „C“ i dodala: „Volim svoje dete. Ona ima samo 16 godina. Ona ne može da donese takvu odluku. Potrebna joj je majka i njena porodica.”
Govoreći o nevolji porodice, glavni advokat na ovom slučaju, dr Feliks Belman iz ADF-a, rekao je da par „živi najgoru noćnu moru svakog roditelja“. On je takođe upozorio na šire implikacije ukoliko se normalizuje praksa da se deca koja žele da pređu na staranje mimo želja svojih roditelja, budu starala. Belman je rekao da postupci švajcarskih vlasti krše nacionalno i međunarodno pravo.
Ne samo da ovi roditelji nisu počinili ništa loše, oni apsolutno moraju da vrate svoje dete kući i nisu u obavezi da pristanu na zahteve vlasti da dozvole opasne medicinske intervencije.
Slučaj tinejdžera privukao je međunarodnu pažnju kao deo šireg napora da se afirmišu roditeljska prava u vezi sa promenama pola, dve godine nakon što su švajcarske vlasti liberalizovale proces promene pola.
Zvanični statistički podaci švajcarske zdravstvene službe pokazuju da je najmanje desetak dece podvrgnuto operaciji promene pola od 2018. Broj operacija promene pola pomnožen je za 1.100% u poslednjih sedam godina.
Sve više i više zemalja—uključujući Finsku, Švedsku, Francusku i UK—preokrenulo je kurs i više ne podržavaju tretman „rodne tranzicije“ u svetlu nepovratne štete koju on izaziva.