Vlasti Velike Britanije naredile Apple-u da dozvoli špijuniranje korisnika širom sveta
Britanska vlada je izdala Apple-u „obaveštenje o tehničkim mogućnostima“, primoravajući tehnološkog giganta da napravi „backdoor“ za svoju šifrovanu iCloud uslugu.
Prema izveštaju Washington Posta, ovaj potez bi omogućio britanskim agencijama za sprovođenje zakona i bezbednosnim službama da pristupe šifrovanim podacima koje čuvaju korisnici Apple-a širom sveta.
Britanski Zakon o istražnim ovlašćenjima (IPA), koji kritičari nazivaju „Povelja njuškala“, daje vlastima ovlašćenje da nalože tehnološkim kompanijama da dozvole pristup podacima korisnika u istražne svrhe. Takođe predstavlja krivično delo otkrivanje da je vlada postavila takav zahtev.
Nedavno obaveštenje zahteva od Apple-a da obezbedi sredstvo za dešifrovanje korisničkih podataka. Trenutno su podaci zaštićeni enkripcijom od kraja do kraja, koja osigurava da samo korisnici mogu pristupiti svojim informacijama.
Stvaranje takvih backdoor pristupa moglo bi oslabiti ukupnu bezbednost i stvoriti opasan presedan, smatra Danijel Kastro, potpredsednik Fondacije za informacione tehnologije i inovacije sa sedištem u SAD. U saopštenju u petak, on je opisao potez Velike Britanije kao „neopravdano prekoračenje koje ugrožava bezbednost i privatnost pojedinaca i preduzeća širom sveta“.
Prošlog marta, u podnesku parlamentarnom odboru, Apple je izrazio zabrinutost da bi se IPA mogla koristiti da primora kompanije da „razbiju enkripciju umetanjem backdoor-a u svoje softverske proizvode“. Apple je tvrdio da „nikada ne bi napravio backdoor“ i da bi radije povukao „kritične bezbednosne karakteristike“ sa tržišta Ujedinjenog Kraljevstva, nego da ugrozi sigurnost podataka britanskih korisnika.
Ros Mekenzi, partner za zaštitu podataka u advokatskoj firmi Addleshaw Goddard, rekao je za Guardian da bi naredba Velike Britanije mogla dovesti do sukoba sa EU, potencijalno utičući na sporazume koji omogućavaju slobodan protok ličnih podataka između Ujedinjenog Kraljevstva i Evrope.
Britanski bezbednosni zvaničnici tvrde da šifrovanje može ometati napore u borbi protiv kriminala i terorizma.
„Održavanje proporcionalnog, zakonitog pristupa takvim komunikacijama, suočenim sa sve rasprostranjenijim šifrovanjem, ponekad je naše jedino sredstvo za otkrivanje i razumevanje ovih pretnji“, izjavio je prošlog oktobra Ken Mekalum, šef britanske domaće obaveštajne agencije MI5. On veruje da „privatnost i izuzetan zakonit pristup mogu koegzistirati ako se izbegavaju apsolutističke pozicije“.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Ujedinjenog Kraljevstva odbilo je da potvrdi ili demantuje postojanje obaveštenja, navodeći: „Ne komentarišemo operativna pitanja“, prenosi The Guardian.
Apple već dugo brani enkripciju svojih operativnih sistema, posebno nakon što je 2016. odbio zahtev FBI-ja da napravi backdoor za pristup iPhone-u osumnjičenog za teroristički napad u San Bernardinu u Kaliforniji. U pravnim podnescima, Apple je tvrdio da američka vlada traži nešto što ne poseduje i da bi stvaranje takvog alata bilo „previše opasno“.
FBI je na kraju otključao telefon koristeći izraelski špijunski alat, iako navodno nije pronašao ništa vredno. Kasnija otkrića su pokazala da je drugi izraelski špijunski softver, nazvan Pegasus, korišćen za hakovanje na desetine hiljada iPhone-a širom sveta, ciljajući novinare, disidente, pa čak i šefove državnih uprava.